Stay connected
Trending News
Aparat natychmiastowy czy drukarka do zdjęć z telefonu – sprawdzamy
Fotografia

Aparat natychmiastowy czy drukarka do zdjęć z telefonu – sprawdzamy

Magia zdjęć analogowych jest nie do podrobienia. Mimo upływu czasu „prawdziwe fotki” nadal mają swoich zwolenników, którzy skrupulatnie projektują albumy, które nie są jedynie folderami na dysku, ale pełnymi wspomnień fizycznymi fotoksiążkami.

  1. Aparaty natychmiastowe
  2. Aparaty natychmiastowe z funkcją drukowania
  3. Drukarki do telefonów
  4. Wydruk natychmiastowy zdjęć
  5. Podsumowanie

Aparaty natychmiastowe

Historia aparatów natychmiastowych sięga lat 50. ubiegłego wieku. Popularne wtedy były zwyczajne aparaty analogowe, ale czekanie na efekt całego procesu wywoływania zdjęć, który przez nawet chwilę nieuwagi mógł się nie udać, okazało się uciążliwe. W tym czasie powstał Polaroid Model 95. Prawdziwa historia aparatów natychmiastowych, do dziś zwanych potocznie polaroidami, zaczęła się tak naprawdę w latach 70., kiedy zostały wyposażone w opcję autofokusa i nowe wkłady, które nie wymagały zerwania folii z materiału światłoczułego. Aparaty natychmiastowe stały się więc wygodne.

Obecnie ich popularność wynika z trendu powrotu do stylu retro. Aparaty natychmiastowe zachowały w większości niezmieniony design znany z lat 70. Modele Polaroid NOW+ do złudzenia przypominają klasycznego Polaroida SX-70, który odpowiedzialny jest za wspomnianą rewolucję na rynku tego typu fotografii. Bardzo popularne są aparaty FujiFilm Instax mini 11 Użytkowników przyciąga jednak nie tylko sam design, ale też możliwość prawdziwego uchwycenia ulotnej chwili, bez możliwości zrobienia całej serii zdjęć, jak w smartfonie czy zwyczajnym aparacie. Po minucie otrzymuje się wydrukowane zdjęcie, które można wkleić do albumu lub gdziekolwiek indziej.

Aparaty natychmiastowe z funkcją drukowania

Alternatywą dla zwykłych aparatów natychmiastowych na wkłady są aparaty hybrydowe, które oferują funkcję drukowania, wysyłania zdjęć do smartfona, a także zapisu na karcie microSD, jak np. FujiFilm Instax mini EVO Hybrid. Korzystanie z tego modelu przypomina do złudzenia możliwości, jakie daje cyfrówka, a jednocześnie retro design przypomina, że jest to aparat natychmiastowy.

Takie rozwiązanie pozwala na pstrykanie zdjęć do woli i drukowanie od ręki tych wybranych, najlepszych, w formacie 62 x 46 mm. Aparatem możesz sterować z poziomu smartfona, ale też korzystać z dwóch przycisków migawek, aby robić zwykłe zdjęcia i selfie. Dzięki połączeniu z telefonem możesz również kadrować i edytować zdjęcia przed wydrukowaniem. To wygodna opcja dla perfekcjonistów i miłośników retro klasyki w jednym.

Drukarki do telefonów

Nieco innym rozwiązaniem, które łączy funkcjonalność natychmiastowego druku z nieograniczonymi możliwościami edycji, jest drukarka fotograficzna do smartfona lub komputera. Kompaktowe wymiary większości modeli sprawiają, że mieści się w kieszeni i jest wyjątkowo poręczna. Same wydruki charakteryzują się już wysoką jakością, zbliżoną nawet do profesjonalnie wywołanych zdjęć.

Najbardziej popularnym modelem jest drukarka Fujifilm Instax Mini Link 2 w różnych wersjach kolorystycznych. Oferuje wydruki o rozdzielczości 318 × 318 dpi i formacie 62 × 46 mm. Do przesyłu zdjęć korzysta z funkcji Bluetooth. Łączy się z telefonem, na ekranie którego można wybrać zdjęcie, konkretny element kadru, który ma być wydrukowany, a nawet zrobić kolaż czy dodać ramkę.

Nieco inną propozycją jest Canon Selphy Square QX10, która do drukowania zdjęć wykorzystuje technikę termosublimacji. Klasyczne aparaty natychmiastowych działają na zasadzie połączenia chemii zawartej w papierze do druku oraz siły nacisku w aparacie, która powoduje uwalnianie się odczynników i tym samym zapis obrazu na odbitce. Nowsze modele termosublimacyjne wykorzystują ciepło oddziałujące na specjalny papier, na którym pod jego wpływem pojawia się obraz. Uzyskane w ten sposób zdjęcia mają wyższą jakość niż te wykonane klasycznymi aparatami natychmiastowymi. Canon Selphy Square QX10 oferuje nieco większe zdjęcia niż popularny Instax Mini – 68 × 68 mm, jednak o niższej rozdzielczości 287 × 287 dpi. Producent natomiast zapewnia, że ich trwałość ma wynosić aż 100 lat, co jest zapowiedzią dość zaskakującą, bo wydruki z drukarek natychmiastowych często blakną od słońca już po kilku latach.

Wydruk natychmiastowy zdjęć – wady i zalety różnych rozwiązań

Oba rozwiązania oferują ten sam efekt – natychmiastowy wydruk zrobionego zdjęcia. Jednak ich idea jest zupełnie inna. Aparaty natychmiastowe to urządzenia, które utrwalają ulotną chwilę, nie oferują możliwości robienia powtórek – ich główną zaletą jest więc… niepowtarzalność. Natomiast drukarki pozwalają na wybór najlepszego zdjęcia, wykadrowanego i wyretuszowanego.

Dla osób, które chciałby te rozwiązania połączyć, najlepszym rozwiązaniem będzie aparat natychmiastowy hybrydowy z możliwością edycji, wybrania zdjęcia, a następnie jego wydrukowania. Oferuje magię natychmiastowego otrzymania odbitki, ale tej perfekcyjnej.

Każde z rozwiązań ma oczywiście także pewne wady. Zdjęcia z aparatów natychmiastowych mogą po prostu nie wyjść – bardzo łatwo je prześwietlić, sama jakość może też pozostawiać wiele do życzenia. Łatwo więc stracić pieniądze wydane na wkłady, które do najtańszych nie należą. Niektóre modele nie sprawdzają się też najlepiej w trudniejszych warunkach, jak np. kiepskie oświetlenie. Jeśli wiesz, że będziesz wykorzystywać aparat natychmiastowy np. na imprezach, warto zdecydować się na taki model, jak Polaroid ONE+. Ma on nie tylko możliwość automatycznego dostosowania ustawień, ale też dzięki połączeniu ze smartfonem, pozwala na zdalne ustawienie czasu otwarcia migawki oraz przysłony. Daje to znacznie więcej opcji do tworzenia idealnych i kreatywnych zdjęć, a także sprawia, że łatwiej uniknąć dość drogich w skutkach błędów. Jednak ze względu na design rodem z lat 70. – dla niektórych piękny – jest to dość mało poręczny model. Dodatkowo zdjęcia z aparatów natychmiastowych, które nie są robione techniką termosublimacji są wyjątkowo mało trwałe. Promienie UV oraz woda mogą być dla nich zgubne do tego stopnia, że po kilku latach zdjęcie może być całkiem… białe.

Wadą drukarek natychmiastowych do zdjęć są przede wszystkim ceny wkładów, które bywają droższe od tych do aparatów, a także ich czas działania na jednym ładowaniu, który czasem pozwala jedynie na wydruk około 20 zdjęć. Przede wszystkim jest to gadżet dla posiadaczy smartfonów, którzy zatęsknili za komponowaniem własnych albumów ze zdjęciami, ale takimi, które są idealnie wybrane i obrobione, a także wydrukowane w całkiem niezłej jakości.

Wkłady Polaroid

Wkłady do aparatu natychmiastowego Polaroid

Wkłady FujiFilm

Wkłady do aparatu natychmiastowego instax

Podsumowanie

Zarówno drukarka, jak i aparat natychmiastowy to przede wszystkim gadżet bardzo przydatny w podróży i na takie okazje, jak wesela, uroczystości rodzinne, imprezy czy po prostu jako prezent. Będą doskonałym uzupełnieniem klimatu imprezowego, który pozwolą od razu utrwalić, zachowując najlepsze wspomnienia na dłużej w formie bardziej namacalnej, niż galeria zdjęć na smartfonie, którą łatwo usunąć, nawet przypadkiem. Sprawdzą się też jako prezent dla każdego, niezależnie od wieku. Dla dorosłego użytkownika aparatu będą ciekawą alternatywą dla smartfona i powrotem do bardziej analogowej przeszłości. Natomiast dla dziecka dopiero zaczynającego przygodę z fotografią aparat natychmiastowy może być niedrogą furtką do nowej pasji.

Related posts

© AB Foto 2023