Stay connected
Trending News
Bezpieczeństwo w sieci – podstawowe zasady
Komputery, Poradniki

Bezpieczeństwo w sieci – podstawowe zasady

Bezpieczeństwo w sieci wymaga zachowania pewnej dozy ostrożności i nie wystarczy posiadanie dobrego oprogramowania chroniącego sprzęt. Większość odwiedzanych przez nas stron jest godna zaufania, jednak to, czy nasze dane będą bezpieczne, zależy w dużej mierze od naszych praktyk. Przedstawiamy najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z internetu.

 1. Korzystaj z zaufanych sieci
 2. Ustawiaj silne hasła
 3. Aktualizuj system operacyjny, przeglądarkę i klienta poczty
 4. Programy antywirusowe
 5. Korzystaj z kluczy sprzętowych
 6. Unikaj scamów
 7. Korzystaj z szyfrowanych stron (certyfikat SSL)
 8. Nie ulegaj emocjom
 9. Zmień dane dostępowe do routera
 10. Pobieraj pliki z zaufanych źródeł i unikaj torrentów
 11. Nie wysyłaj danych za pośrednictwem e-mail
 12. Bądź ostrożny przekazując skan lub zdjęcie dowodu osobistego
 13. Bezpieczeństwo w sieci – podsumowanie

Korzystaj z zaufanych sieci

Prawdopodobnie najbardziej zaufaną siecią jest ta, którą posiadamy w domu oraz nasza własna sieć komórkowa. Podczas korzystania z bankowości elektronicznej zdecydowanie nie zaleca się używania sieci publicznych. Niestety, często bywa tak, że chcąc natychmiast zalogować się do jakiegoś portalu, nie zwracamy uwagi na źródło sieci. Zalogowanie się za pomocą biurowego lub hotelowego Wi-Fi może nie być tak bezpieczne, jak nam się wydaje, ponieważ nie wiadomo, kto kontroluje przesyłane przez nas dane. Jeśli nie musimy, nie korzystajmy z sieci publicznych, ponieważ te nie mają zwykle żadnego zabezpieczenia.

Ustawiaj silne hasła

Ustawienie bezpiecznego hasła jest dla niektórych nie lada wyzwaniem. Wpisywanie haseł z imieniem i datą urodzenia nie jest, nie oszukujmy się, najskuteczniejszym sposobem na ochronę danych. Czym jednak jest mocne hasło? Jest to przede wszystkim zbiór minimum sześciu liter, cyfr oraz znaków specjalnych, które razem tworzą unikalny ciąg, chroniący użytkownika przed cyberzagrożeniami. Idealnie byłoby, gdyby każdy ustawiał dłuższe hasła, jednak są one trudne do zapamiętania. Przede wszystkim unikaj:

 • Ustawiania podobnych haseł w różnych miejscach w sieci
 • Ustawiania podobnego hasła do tego sprzed dokonywanej zmiany
 • Haseł zawierających imię, nazwisko, nazwę firmy, w której pracujesz czy serwisu, którego hasło dotyczy
 • Łatwej do wprowadzenia, zapamiętania i… odgadnięcia sekwencji znaków: „123456”, „abcdef”, „qwerty” itp.
 • Zapisywania swoich haseł i numerów PIN na kartkach czy w notesach

Jeśli chodzi o zapisywanie haseł, generalnie nie zaleca się korzystania z możliwości zapisu na poczet kolejnych logowań, zwłaszcza do takich miejsc jak banki czy wirtualne urzędy, gdzie pojawiają się nie tylko informacje o naszym imieniu i nazwisku, ale także o numerze PESEL, miejscu urodzenia czy numerze dowodu osobistego.

Aktualizuj system operacyjny, przeglądarkę i klienta poczty

Aktualizacja systemu operacyjnego oraz używanej przeglądarki jest niezwykle istotna. Nawet jeśli nie jest to najprzyjemniejsza czynność, to warto poświęcić chwilę na ponowną instalację odpowiednich sterowników lub zaakceptowanie kolejnych postanowień administratorów. Aktualne bazy wirusów mogą uchronić nas przed złośliwym oprogramowaniem. Cyberprzestępcy bardzo często korzystają z luk, powstałych w przestarzałych wersjach systemów, przeglądarek oraz programów pocztowych i obchodzą nieaktualne zabezpieczenia. Aktualny system może znacznie wzmocnić poziom naszej ochrony.

Korzystaj z programów antywirusowych

To pozornie banalny temat, ale mnóstwo osób bagatelizuje problem i opiera się jedynie na najbardziej podstawowych wersjach darmowych ochron komputera. Niestety nie są one często wystarczająco skuteczne, by ochronić nas w sieci. O ile używając laptopa lub komputera tylko do przeglądania wiadomości czy poznawania nowinek technologicznych nie potrzebujemy drogich programów antywirusowych, o tyle prowadząc firmę lub korzystając z sieci ogólnie do pracy, warto zabezpieczyć się w odpowiedni sposób. Dobrze dobrane oprogramowanie antywirusowe odpowiednio szybko wykrywa zagrożenia, a im większą i bardziej aktualną bazę danych o wirusach posiada, tym większą skutecznością może wykazać się w działaniu.

HP Pavilion 15

HP Pavilion 15

HP Pavilion Aero

HP Pavilion Aero

Korzystaj z kluczy sprzętowych

Stosowanie kluczy sprzętowych potrzebne jest, gdy chcemy uruchomić jakiś program lub zalogować się do wirtualnej przestrzeni. Taki klucz wygląda najczęściej jak zwykły pendrive i działa on podobnie jak wtyk do bezprzewodowej klawiatury lub myszy – musi być podłączony, by kolejne urządzenie mogło działać. Podobnie jest z kluczami sprzętowymi, potrzebnymi do logowania. Dopiero po wpięciu go do komputera lub laptopa możemy zalogować się do pożądanego systemu. Jest to jeden z najbezpieczniejszych sposobów logowania się do programów oraz domen, ponieważ wymaga nie tylko podania numeru identyfikacyjnego oraz hasła, ale także podpięcia fizycznego klucza. Cyberprzestępcy, którzy chcieliby przedrzeć się przez takie zabezpieczenie, musieliby zdobyć fizyczny klucz, a to jest przeważnie niemożliwe.

Unikaj scamów

Scam to tak naprawdę każda forma oszustwa internetowego lub telefonicznego, choć nabrała na sile w ostatnich latach. W szczególności jednak są to działania, które mają na celu wyłudzenie naszych danych podczas dokonywania różnego typu transakcji. Ich uniknięcie jest często bardzo trudne, ponieważ scam dotyka milionów użytkowników Internetu na całym świecie.

Jest kilka sposobów na to, by skutecznie rozpoznać scam i uchronić się przed jego skutkami. Większość scamów rozsyłana jest masowo z pozornie normalnie wyglądającego adresu e-mail, więc łatwo można się zorientować, jeśli trafiamy nagle do zbioru adresatów, których w żaden sposób nie możemy skojarzyć. Ograniczone zaufanie to podstawa do utrzymania bezpieczeństwa w sieci. Klikanie w linki z nieznanych źródeł, płacenie z góry za towary od osób prywatnych, co do których nie jesteśmy pewni i otwieranie podejrzanych wiadomości to najprostsze sposoby, by zostać okradzionym lub narażonym na inne nieprzyjemności.

Portale takie jak Allegro czy OLX borykają się z próbami wyłudzeń pieniędzy i danych od swoich użytkowników, dlatego mocno przed tym przestrzegają na swoich blogach:

Korzystaj z szyfrowanych stron (certyfikat SSL)

Korzystanie wyłącznie ze stron, które posiadają certyfikat SSL to podstawa surfowania po Internecie. Charakterystyczna kłódka i literka „s” na końcu protokołu „http” są gwarantem wejścia w bezpieczną, szyfrowaną strefę. Coraz częściej dzieje się też tak, że jeśli strona nie jest bezpieczna, przeglądarka od razu daje nam o tym znać, informując o niepewnym dostawcy. Certyfikat bezpieczeństwa SSL szyfruje dane pomiędzy użytkownikiem a serwerem danej strony. Dane, które podajemy jest więc względnie trudno wychwycić.

Nie ulegaj emocjom

Jednym ze sposobów, w jaki działają cyberprzestępcy jest manipulowanie emocjami użytkowników. Tworzenie iluzorycznej presji czasu, podszywanie się pod instytucje rządowe lub policję to częste działania, które podejmują oszuści, by wymusić na nas określone działania.

Jeśli chodzi o działanie na emocjach, to możemy natrafić na różne, związane z tym praktyki. Żądanie okupu za klucz szyfrujący dane lub grożenie upublicznieniem naszych prywatnych zdjęć to tylko niektóre z czynności, które zdarzają się tak naprawdę na porządku dziennym.

Zmień dane dostępowe do routera

Choć rzadko się o tym myśli, zabezpieczenie routera może mieć duże znaczenie dla bezpieczeństwa sieci. Warto więc zmienić domyślne dane w otrzymanym urządzeniu. Już tak prosta czynność jak zmiana z góry narzuconego hasła może pomóc w zabezpieczeniu urządzeń wszystkich domowników.

Pobieraj pliki z zaufanych źródeł i unikaj torrentów

O tym, że pliki od nieznanych źródeł powinny być przez nas odrzucane wiedzą już nawet dzieci. Warto jednak o tym przypomnieć – podobnie jak o tym, że ściągane przez nas legalne programy mogą mieć zupełnie niepotrzebne dodatki, których nie powinniśmy instalować.

Torrenty, to nie tylko nielegalne pliki. Tak naprawdę torrenty to system pobierania danych, bazujący na sieci rozproszonej. W powszechnym rozumieniu są to jednak przede wszystkim nielegalnie pozyskane programy, filmy oraz dokumenty, do których nie powinniśmy mieć bezpośredniego dostępu. Często przy okazji ściągania lub udostępniania jakieś pliku możemy zaprosić do naszego systemu złośliwe oprogramowanie, a to może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Nie wysyłaj danych za pośrednictwem e-mail

Wysyłanie danych wrażliwych w wiadomości e-mail nie jest zalecane. Wbrew pozorom nasze wiadomości nie są bezpieczne i przekazywane w nich informacje mogą bardzo łatwo wypłynąć poza wątek konwersacyjny. Jeśli dane wrażliwe muszą być wysłane za pośrednictwem poczty elektronicznej, powinny zamieścić je w specjalnym, zaszyfrowanym dokumencie.

Bądź ostrożny przekazując skan lub zdjęcie dowodu osobistego

Zdarza się, że musimy załatwić wirtualnie sprawę urzędową, a to wiąże się z przesłaniem skanu dowodu osobistego lub innego, równoważnego dokumentu tożsamości. Sam proces nie jest skomplikowany, ale trzeba zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Wyciek danych wrażliwych może skutkować niemałymi problemami, jak choćby zaciągnięciem przez kogoś kredytu w naszym imieniu. Jeśli koniecznie musimy wysłać skan dowodu, zasłońmy dane, które są najbardziej wrażliwe. Do potwierdzenia tożsamości przeważnie wystarczy imię, nazwisko, data urodzenia i adres. Jeśli nie ma konieczności przesyłania, warto też zasłonić zdjęcie i PESEL. Więcej na ten temat przeczytasz w jednym z naszych poradników na stronie uslugi.abfoto.pl.

Bezpieczeństwo w sieci – podsumowanie

Powyższy zbiór informacji i zasad zachowania bezpieczeństwa w sieci, to elementarz poruszania się w Internecie. Pamiętaj, by korzystać z legalnego i aktualnego oprogramowania, logować się, przekazywać dane wrażliwe czy dokonywać transakcji wyłącznie na stronach z certyfikatem SSL (rozpoczynających się od „https://”) i być czujnym, gdy pobierasz plik lub chcesz otworzyć załącznik z wiadomości od nieznanego adresata. Nawet najnowsze zabezpieczenia sprzętowe i aktualne bazy wirusów w stojącego na straży bezpieczeństwa oprogramowania nie uchronią Cię przed oszustwem, jeżeli nie zachowasz zdrowego rozsądku i dasz się podejść. Bądź ostrożny i czujny – chwila nieuwagi może dużo kosztować.

Related posts

© AB Foto 2023