Stay connected
Trending News
Czym nagrywać vlogi – poradnik dla początkujących twórców
Film

Czym nagrywać vlogi – poradnik dla początkujących twórców

Dla wielu młodych ludzi publikowanie materiałów w sieci stało się nie tylko hobby, ale także sposobem na życie i źródłem dochodu. Ciekawy kontent to klucz do sukcesu, ale to nie wszystko. Aby przyciągnąć i zatrzymać uwagę widza potrzebujesz dobrej jakości materiału. Nie będzie to możliwe bez odpowiedniego sprzętu – zatem czym nagrywać vlogi i jaki sprzęt do vlogowania wybrać?

  1. Czym kręcić vlogi – smartfon czy aparat fotograficzny
  2. Smartfony do nagrywania filmów – na co zwrócić uwagę
  3. Filmowanie aparatem fotograficznym
  4. Zakup aparatu fotograficznego do filmowania – na co zwrócić uwagę
  5. Gimbale – stwórz płynne ujęcia
  6. Lampy pierścieniowe – prosty sposób na atrakcyjne światło
  7. Sprzęt dla vlogera – podsumowanie

Czym kręcić vlogi – smartfon czy aparat fotograficzny

Większość osób, które rozpoczynają swoją przygodę z filmowaniem, staje przed tym dylematem. Choć w sieci roi się od zwolenników jednej i drugiej opcji, przytaczających niezliczoną liczbę argumentów działających na ich korzyść, moja odpowiedź na to pytanie może Cię zaskoczyć. W większości przypadków to, czy użyjesz smartfona czy aparatu fotograficznego nie ma dużego znaczenia, tym bardziej na początku przygody z filmowaniem.

Możliwości jakie oferują współczesne smartfony (również te z średniej półki) pozwalają tworzyć wysokiej jakości filmy w rozdzielczościach Full HD i wyższych. Nierzadko umożliwiają nagrywanie w większej niż standardowa liczbie klatek na sekundę (pozwalając tym samym uzyskać atrakcyjny efekt spowolnienia ujęcia) oraz poprawnie tłumienie drgań, dzięki stabilizacji obrazu (zarówno cyfrowej, jak i optycznej).

W kontekście rozpoczynania swojej przygody z vlogowaniem jest jeszcze jeden, koronny argument przemawiający za tym, by użyć smartfona – w Twojej kieszeni zapewne jeden już jest. I, choć koszt aparatu fotograficznego wcale nie musi być wyższy niż telefonu, to z pewnością jest to argument istotny.

Zatem zamiast koncentrować się na tym, jaki sprzęt do nagrywania vlogów wybrać, przyjrzyj się jego parametrom i opcjom, jakie oferuje, a które faktycznie będą miały wpływ na Twoją twórczość i wygodę pracy.

Smartfony do nagrywania filmów – na co zwrócić uwagę

Jeśli stawiasz pierwsze kroki we vlogosferze i nie jesteś pewien czy kręcenie filmów… Cię kręci, istnieje duża szansa, że zaczniesz od nagrywania filmów smartfonem. Być może zastanawiasz się nad wymianą sprzętu i szukasz nowego telefonu, który sprawdzi się podczas nagrywania vlogów. Zatem, przeglądając smartfony dostępne na rynku, zwróć uwagę na poniższe kwestie.

Rozdzielczość nagrywania materiałów wideo

Rozmiar obrazu wyrażany w pikselach, w jakim kamera go rejestruje. Chociaż formaty 4K i 8K cieszą się już dużą popularnością, to na początek Full HD (inaczej 1080p, czyli obraz o rozmiarze 1920×1080 pikseli) w zupełności wystarczy. Ten oferują praktycznie wszystkie współcześnie sprzedawane smartfony. Większość materiałów publikowanych na YouTube, to materiały 1080p. Wielu twórców nie czuje potrzeby uploadowania filmów o wyższych rozdzielczościach, gdyż Full HD to również najpopularniejsza rozdzielczość monitorów komputerowych, a oglądanie filmu w wyższej rozdzielczości niż ta, którą oferuje ekran nie ma większego sensu. Materiały Full HD „ważą” stosunkowo mało (w porównaniu chociażby do 4K) i nie potrzebują dużej przestrzeni dyskowej, a także łatwiej i szybciej dają się edytować na komputerze o mniejszej mocy obliczeniowej.

Do rozpoczęcia przygody z vlogowaniem wystarczą Ci urządzenia rejestrujące obraz w rozdzielczości Full HD. Pamiętaj jednak, że rozdzielczość obrazu nie zawsze idzie w parze z jego jakością.

FPS, czyli liczba klatek na sekundę

Rozdzielczość to nie jedyny parametr dotyczący filmowania. Kolejnym, niezwykle istotnym, jest liczba rejestrowanych klatek na sekundę, w skrócie FPS (frames per second). Większa wartość to większe możliwości podczas rejestrowania materiałów, np. nagranie filmu w trybie slow motion (w zwolnionym tempie). Co prawda do uzyskania zadowalającego efektu wystarczy 50-60 fps, czyli dwukrotność tego, co ludzkie oko odbiera jako płynny ruch, jednak ich większa liczba da zdecydowanie lepsze rezultaty. Slow motion doskonale sprawdza się m.in. przy kreceniu b-rolli, czyli przebitek. Jeżeli chcesz utrzymać uwagę widza, warto swoje wypowiedzi przeplatać takimi materiałami wideo. Zwolnione tempo pozwala również uchwycić znaczące detale podczas nagrywania i „spowalniania” dynamicznych scen.

Obiektywy

Każdy z nich oferuje inne możliwości. Teleobiektyw umożliwia wykonanie dużego zbliżenia na filmowany obiekt (ew. uchwycenie detali), a dzięki obiektywowi szeroko lub ultraszerokątnemu uchwycisz szerszą lub… znacznie szerszą perspektywę. Z innych obiektywów będziesz korzystał kręcąc vloga o makijażu, a innych vloga podróżniczego. Na szczęście, w każdym smartfonie jest jeszcze obiektyw standardowy, który jest najjaśniejszy (zobacz: jasność obiektywu w naszym słowniku pojęć fotograficznych) i najbardziej uniwersalny. Pozwoli sfilmować zarówno portret (bez niekorzystnego zniekształcenia twarzy), jak i krajobraz.

Stabilizacja obrazu

Zniweluje drgania ręki, dzięki czemu nagranie będzie płynne. Zwróć uwagę na to, czy telefon oferuje cyfrową czy optyczną stabilizację obrazu. Ta druga działa zdecydowanie lepiej, chociaż jest to opcja dostępna w droższych modelach. Stabilizacja obrazu w smartfonach wspierana jest także przez coraz doskonalsze oprogramowanie pracujące na coraz bardziej wydajnych podzespołach. Zobacz co potrafi opcja Super Steady w Samsung Galaxy Note 20 Ultra, telefonie, który swoją premierę miał ponad dwa lata temu:

Pamięć i bateria

Jeżeli zamierzasz kręcić dużo materiałów, warto wybrać telefon, który posiada jak największą ilość wbudowanej pamięci oraz możliwość jej poszerzenia z pomocą karty pamięci. Zwróć zatem uwagę czy sprzęt, który zamierzasz kupić posiada odpowiedni slot. Natomiast bateria o dużej pojemności pozwoli Ci nagrywać w terenie, gdzie przez długi czas będziesz pozbawiony stałego źródła zasilania.

Samsung Galaxy S20 FE 5G

Samsung Galaxy S20 FE 5G

Samsung Galaxy M53 5G

Samsung Galaxy M53 5G

Filmowanie aparatem fotograficznym

Jeżeli zdecydujesz się nagrywać filmy aparatem, do wyboru masz kompakty, bezlusterkowce i lustrzanki. Te ostatnie, choć do niedawna uważane za najbardziej profesjonalne, są najcięższe i najmniej poręczne ze wszystkich tu wymienionych. Era lustrzanek, również tych skierowanych do profesjonalistów, powoli się kończy. Dowodem na to może być fakt, iż aparatem roku 2022/2023 w prestiżowym konkursie EISA został Nikon Z9, czyli bezlusterkowiec (więcej: Bezlusterkowy Nikon Z 9 aparatem roku). Weźmy więc pod uwagę aparaty kompaktowe i bezlusterkowce.

Aparaty kompaktowe

Są niezwykle lekkie i poręczne. Doskonale sprawdzą się w sytuacjach, kiedy przez dłuższy czas nagrywasz „z ręki” lub gdy bierzesz je w podróż, a nie chcesz nosić ciężkiego sprzętu. Wśród nich na wyróżnienie zasługują aparaty wodoodporne. Taki sprzęt możesz zanurzyć nawet w głębokiej wodzie, są one także odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne i mają podwyższą odporność na uszkodzenia powstałe na wskutek upadku.

Niezwykłe ujęcia rafy koralowej, prezentacja nowego kostiumu kąpielowego podczas nurkowania w basenie czy relacja z narciarskiej wyprawy w Alpy. Te wszystkie momenty, i wiele więcej, uchwycisz właśnie wodoodpornym aparatem.

Warto tu podkreślić, że cena takiego sprzętu jest często niższa od samych wododopornych case’ów do lustrzanek czy bezlusterkowców, a także od flagowych modeli smartfonów, które są zdecydowanie bardziej wrażliwe na trudne warunki atmosferyczne i upadki.

Bezlusterkowce

Bardziej zaawansowani vlogerzy powinni zwrócić uwagę na bezlusterkowce, które oferują nie tylko wysoką rozdzielczość rejestrowanych materiałów, ale przede wszystkim ich jakość. Umożliwiają także wymianę optyki. Do bezlusterkowców znajdziesz całą gamę jasnych obiektywów, dzięki którym łatwiej będzie Ci filmować w trudnych warunkach oświetleniowych. W tym przypadku musisz się jednak liczyć z neico większym gabarytem, ciężarem, no i oczywiście ceną, zarówno samego aparatu i obiektywu, jak i osprzętu.

Zakup aparatu do filmowania – na co zwrócić uwagę

Niezależnie od tego jaki rodzaj aparatu fotograficznego wybierzesz, powinieneś zwrócić uwagę na kwestie podobne do tych, o których mowa wyżej. W końcu i jedno i drugie urządzenie ma służyć do tego samego, w związku z tym powinno mieć podobne cechy. Bardzo przydatna będzie możliwość nagrywania filmów w większej niż 24-30 klatek na sekundę oraz wbudowana stabilizacja matrycy. W przypadku urządzeń przeznaczonych wyłącznie do rejestrowania obrazu zwróć także uwagę na takie cechy jak:

Odchylany ekran

Obracany o 180 stopni to absolutna konieczność, jeżeli jesteś lub planujesz być vlogerem. Dzięki niemu będziesz w stanie obserwować siebie podczas nagrywania materiału, kontrolować swoją pozycję (np. unikając garbienia się), a także odpowiednio wykadrować nagrywaną scenę.

Sony ZV-E10

Sony ZV-E10

Olympus E-M10 MK IV

Olympus E-M10 MK IV
Inteligentny aufotokus

Eye AF – ta tajemniczo brzmiąca nazwa to nic innego jak autofokus „na oko”, czyli funkcja, która umożliwia automatyczne skierowanie ostrości na osobę nagrywaną. To zdecydowane ułatwienie w sytuacji, gdy za wszystko odpowiadasz sam.

Złącza i funkcja bezprzewodowego udostępniania multumediów

W sytuacjach, w których niezbędny jest podgląd materiału „na żywo” na większym ekranie, warto mieć sprzęt dysponujący portem HDMI lub innym, umożliwiającym bezpośrednie spięcie aparatu fotograficznego z monitorem.

Równie przydatna jest także funkcja udostępniania multimediów do smartfonów, tabletów lub laptopów za pośrednictwem WiFi lub Bluetooth. Jest to szczególnie istotne, kiedy zaraz po nagraniu filmu chcesz go edytować lub zamieścić w sieci.

Gorąca stopka i mini-jack

Podczas nagrywania filmów wbudowane mikrofony często nie zdają egzaminu. Nagrywany przez nie dźwięk jest niskiej jakości. Istotne jest zatem, aby aparat umożliwiał podłączenie zewnętrznego mikrofonu.

Idealnym wyborem będą mikrofony kierunkowe, czyli takie które „zbierają” dźwięk tylko z miejsca, na które są skierowane. Taki sprzęt sprawdzi się w sytuacji, kiedy w głośnym i hałaśliwym miejscu chcesz przeprowadzić wywiad, np. podczas sondy ulicznej.

Jeżeli jesteś gamerem, który w sieci relacjonuje na bieżąco przebieg swoich gier, weź pod uwagę zakup mikrofonu pojemnościowego, który jest wręcz stworzony do nagrań w domowych warunkach. Świetnie wyłapuje nawet ciche dźwięki, co jest pomocne szczególnie w sytuacji, kiedy streamujesz w nocy i nie chcesz nikogo obudzić.

Gimbale – stwórz płynne ujęcia

Aparaty i smartfony to nie wszystko. Aby móc nagrywać profesjonalne video, potrzebujesz szeregu akcesoriów. Jak wcześniej wspominałam, ważną rolę w kręceniu filmów odgrywa stabilizacja. Jeżeli filmy nagrywasz „z ręki”, podczas spaceru lub relacjonując to, co się dzieje wokół Ciebie, doskonałym wyborem będzie gimbal. To stabilizator do smartfonów, aparatów fotograficznych i kamer, który niweluje drgania i wstrząsy podczas nagrywania filmów.

Gimbal do telefonu

Dzięki gimbalowi, czyli zewnętrznemu elektronicznemu stabilizatorowi, Twoje, nawet najbardziej dynamiczne ujęcia, zawsze będą płynne.

Gimbale różnią się budową, w zależności od przeznaczenia – lżejsze, nierzadko prostsze i zdecydowanie tańsze są elektroniczne stabilizatory z uchwytem na smartfon. Gimbale radzące sobie ze stabilizacją aparatów fotograficznych z obiektywami (często równie ciężkimi co sam aparat) i kamer, są bardziej rozbudowane, większe, cięższe i droższe.

Gimbal Zhiyun Smooth Q2

Gimbal Zhiyun Smooth Q2

Gimbal ręczny DJI OM 4 SE

Gimbal ręczny DJI OM 4 SE

Lampy pierścieniowe – prosty sposób na atrakcyjne światło

W sytuacji, kiedy swój film nagrywasz bez dostępu do naturalnego światła – w pochmurny dzień, po zmroku lub w zaciemnionym pomieszczeniu, niezbędne będzie użycie lampy. Doskonałym wyborem są lampy pierścieniowe. Tego rodzaju lampa to absolutny „must have”, kiedy chcesz oświetlić swoją twarz. Wiele z nich posiada zintegrowany z lampą i statywem uchwyt na telefon, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem dla vlogerów.

Lampy pierścieniowe nie tylko pomagają wyeksponować twarz i zniwelować cienie. Niektóre modele, dzięki wbudowanym diodom LED świecącym się w kilkunastu kolorach, pozwalają uzyskać niezwykłe efekty specjalne. Ten prosty trik umożliwi Ci zabawę światłem i uzyskanie ciekawych efektów, które z pewnością wyróżnią Twój film.

Zdalnie sterowana lampa pierścieniowa LED 18 cali

Zdalnie sterowana lampa pierścieniowa LED 18 cali

Bezprzewodowa lampa pierścieniowa LED 12 cali

Bezprzewodowa lampa pierścieniowa LED 12 cali

Lampy led są bardzo uniwersalne i idealnie sprawdzają się nie tylko podczas nagrywania vlogów lub tik toków, ale również w czasie videokonferencji, streamowania, a nawet robienia makijażu czy tatuażu.

Lampa pierścieniowa do vlogowania

Lampy pierścieniowe LED to uniwersalne i praktyczne rozwiązanie dostępna dla każdego.

Sprzęt dla vlogera – podsumowanie

Jak kilkukrotnie podkreślałam, niezależnie od tego, czy do nagrywania vlogów będziesz używać smartfona czy zdecydujesz się na zakup aparatu fotograficznego, przyjrzyj się dokładnie ich specyfikacji.

Telefon lub aparat, które posiadają wymienione wcześniej funkcje oraz odpowiednie akcesoria sprawią, że prezentowane przez Ciebie treści będą wyglądać zawodowo. Poświęć zatem chwilę na wybór urządzeń, które sprostają Twoim wymaganiom i które pozwolą nagrać przyciągające uwagę internautów materiały video. Kto wie, może to pierwszy krok do tego, żebyś został najpopularniejszym vlogerem w Polsce 😉

Related posts

© AB Foto 2023