Stay connected
Trending News
Fotografia mobilna – jakich błędów unikać
Fotografia, Mobile

Fotografia mobilna – jakich błędów unikać

Jeszcze do niedawna nikt nie wyobrażał sobie robić zdjęć inaczej niż lustrzanką czy aparatem kompaktowym. Jednak postęp technologiczny, w tym zaawansowany rozwój smartfonów sprawił, że dobry aparat możesz mieć zawsze w kieszeni. Fotografia mobilna zyskała na popularności, dziennie powstają miliony zdjęć. Jednak czy każde z nich jest dobre? W idealnym świecie tak by było. Dowiedz się, jakich błędów nie popełniać podczas fotografowania smartfonem.

 1. Fotografia mobilna – najczęściej popełniane błędy
 2. Smartfon do zdjęć – na co zwrócić uwagę
 3. Fotografia mobilna – przydatne akcesoria
 4. Jak robić dobre zdjęcia smartfonem

Fotografia mobilna – najczęściej popełniane błędy

Jeśli stawiasz pierwsze kroki w fotografii mobilnej, mogą Ci umykać niektóre jej aspekty, takie jak chociażby odpowiednia ostrość i kadrowanie. Chcąc tworzyć idealne kadry, zwróć uwagę, czy nie popełniasz tych błędów. Nawet małe zmiany sprawią, że Twoje zdjęcia będą prezentować się zdecydowanie lepiej. Zacznijmy od najprostszych rzeczy, które często są pomijane.

Błąd 1: brudny obiektyw smartfona

Czasami zdarza się, że obracając telefon w kieszeni nieświadomie dotykasz palcami aparatu. Wyciągasz smartfona, robisz nim zdjęcie, a ono wygląda, jakby na obiektyw założono zamglony filtr. Możesz tego uniknąć przecierając szkło przed wykonaniem fotografii. Taki zabieg poprawi jej ostrość i intensywność kolorów.

Błąd 2: zbyt szeroki kadr

Czy zdarza się, że patrząc na zdjęcie masz wrażenie, że nie wiesz co jest jego głównym tematem? Zbyt dużo się na nim dzieje i nie możesz skupić się na jednym elemencie? Być może kadr jest zbyt szeroki. Przed wykonaniem fotografii warto przemyśleć, jaki jest jej wiodący temat i co ma się na niej znaleźć. Pomyśl o wąskich kadrach lub zbliżeniach ukazujących detale. Dzięki nim wskażesz odbiorcy zdjęcia, na czym powinien zatrzymać uwagę.

Błąd 3: używanie zoomu cyfrowego

Mimo że w wielu sytuacjach zoom jest nieocenioną pomocą, to w innych przypadkach może przyczynić się do zepsucia zdjęcia. Czym właściwie jest zoom cyfrowy? To w zasadzie pozorne przybliżenie obrazu. Oprogramowanie kadruje fragment zdjęcia, który następnie rozciąga i uzupełnia brakujące piksele. Fotografie wykonane z użyciem tego rodzaju zoomu często sprawiają wrażenie niewyraźnych, kontury obiektów są rozmyte, a na samym obrazie da się zauważyć duże piksele.

Rozwiązanie tego problemu może być bardzo proste – wystarczy zbliżyć się do fotografowanego obiektu na tyle, by osiągnąć pożądany kadr. Mimo że producenci smartfonów oferują coraz lepsze rozwiązania w zakresie zoomu cyfrowego warto także zwrócić uwagę na modele z wieloma obiektywami, w tym szerokokątnym i długoogniskowym. Użycie tego drugiego zapewni Ci zbliżenie bez utraty jakości zdjęcia.

Błąd 4: fotografowanie nocą bez użycia statywu

Każdy aparat, także ten w smartfonie, bazuje na trzech parametrach: przysłonie, czasie naświetlania i czułości matrycy. Pierwszy z wymienionych w telefonach zazwyczaj jest stały. Inaczej sprawa ma się z czasem ekspozycji oraz ISO. Im dłuższy czas tym jaśniejsze będzie zdjęcie, jednak to powoduje ryzyko jego poruszenia. Wysoka czułość sprawia, że obraz staje się ziarnisty. Dlatego nocne fotografie wykonane smartfonem z ręki często są poruszone i niewyraźne. Chcąc tego uniknąć, podczas nocnych sesji zdjęciowych korzystaj ze stabilnego statywu. Dzięki niemu, nawet przy bardzo długich czasach Twoje zdjęcie będzie ostre i wyraźne.

Statyw 4mobee Mini Flex

Statyw 4mobee Mini Flex

Statyw Manfrotto

Statyw Manfrotto

Błąd 5: korzystanie z wbudowanej lampy błyskowej

Fotografia mobilna ma również ograniczenia, a jednym z nich są możliwości lampy błyskowej. To bardzo małe źródło ostrego światła, dlatego jego użycie powoduje spore cienie i kontrasty, a niekiedy nawet przekłamuje kolor. W efekcie zdjęcie nie prezentuje się najlepiej. Jest kilka sposobów, by temu zaradzić. Najłatwiejszym z nich jest wyłączenie lampy błyskowej. Warto skorzystać z dodatkowego oświetlenia, jakim jest lampa pierścieniowa (przeczytaj artykuł o lampach pierścieniowych!). Zapewnia miękkie, rozproszone i neutralne kolorystycznie światło, dzięki czemu dobrze oświetlisz fotografowany obiekt i pozbędziesz się nieproszonych cieni.

Błąd 6: nieodpowiednia perspektywa

Jak powszechnie wiadomo, kompozycja i perspektywa zdjęcia wpływają na jego odbiór. Zdarza się jednak, że obiekt jest nienaturalnie zniekształcony albo po prostu nie wygląda zadowalająco. Zamiast fotografować z perspektywy żabiej (z dołu) lub ptasiej (z góry), spróbuj ustawić aparat na wprost postaci czy przedmiotu – kucnij, podejdź, wejdź wyżej. Taka perspektywa sprawdzi się na przykład przy fotografowaniu dzieci. Zapewni naturalne odwzorowanie i z pewnością zdjęcie będzie wyglądać lepiej.

Przykładem dobrego wykorzystania perspektywy ptasiej jest fotografia kulinarna. Zdjęcie wykonane z góry sprawia, że jedzenie wygląda bardziej apetycznie. Sposób fotografowania z dołu możesz wykorzystać między innymi w portrecie – taka perspektywa optycznie wydłuży nogi modela czy modelki.

Błąd 7: przesadna edycja

Fotografia mobilna wydaje się być procesem szybszym niż ta tradycyjna. Prawdopodobnie nie używasz przy tym z programów do zaawansowanego retuszu, a jedynie z prostych aplikacji na telefon i gotowych filtrów. W żadnym wypadku nie jest to błędem, jednak zwróć uwagę, w jaki sposób korzystasz z wbudowanych efektów. Unikaj zbyt intensywnego nasycenia kolorów, przesadnego wyostrzenia, dodawania ziarna czy filtrów upiększających. Ingerując w barwy staraj się zachować naturalną estetykę. Twórz własny styl, jednak pamiętaj o tym, że nawet najlepsze zdjęcie można zepsuć niedopasowanym retuszem.

fotografia mobilna

Smartfon do zdjęć – na co zwrócić uwagę

By Twoja fotografia mobilna była na wysokim poziomie, warto zadbać także o sprzęt. Obecnie producenci oferują wiele możliwości, na przykład kilka obiektywów w telefonie, i prześcigają się w innowacyjnych rozwiązaniach, jak wysuwane aparaty do selfie. Kupując smartfona do zdjęć zwróć uwagę na kilka jego cech:

 • Rozdzielczość i wielkość matrycy – im więcej ma pikseli, tym więcej szczegółów jest w stanie zarejestrować. Im większe jest jej fizyczne pole, tym więcej informacji zbiera, a co za tym idzie jakość zdjęcia będzie lepsza
 • Przysłona – im mniejsza liczba, tym więcej światła wpada do obiektywu. To sprawia, że fotografia będzie wymagać krótszego czasu naświetlania i niższej czułości
 • Obiektyw – coraz powszechniejszym zjawiskiem jest umieszczanie kilku obiektywów. Praktyczne będzie zaopatrzenie się w smartfon z obiektywami szerokokątnymi i teleobiektywami
 • Optyczna stabilizacja obrazu – przydatna przy fotografowaniu w trudnych warunkach, ponieważ zapobiega drobnym poruszeniom
 • Pojemna pamięć lub obsługa kart pamięci – im więcej pamięci, tym lepiej. W końcu zdjęcia gdzieś trzeba przechowywać 😉
 • Praktyczny może być także zapis plików w formacie RAW, dzięki któremu masz zdecydowanie większe możliwości retuszu

Fotografia mobilna – przydatne akcesoria

Chcąc zwiększyć fotograficzne możliwości możesz zaopatrzyć się także w pomocne gadżety, które ułatwią pracę oraz zapewnią ciekawe efekty.

 • Obiektywy do smartfonów – jeżeli Twój smartfon nie posiada kilku obiektywów możesz zakupić zestaw doczepianych do telefonu. Co prawda nie oferują jakości takiej, jak te wbudowane, ale ułatwiają wykonywanie zbliżeń. Wśród nich znajdziesz teleobiektywy, obiektywy makro, szerokokątne czy rybie oko.
 • Statywy do telefonów – jeśli interesuje Cię fotografia nocna, to akcesorium może stać się Twoim nieodłącznym partnerem, by wspierać stabilność obrazu. Producenci oferują szereg modeli: od niewielkich, elastycznych trójnogów, przez niższe, biurkowe statywy, po wysokie, których z powodzeniem możesz używać także z niewielkim aparatem fotograficznym.
 • Lampy pierścieniowe – kiedy fotografujesz produkty lub robisz portrety przyda Ci się odpowiednie doświetlenie kadru. Ta lampa zagwarantuje Ci miękkie, rozproszone światło o neutralnej temperaturze, dzięki czemu na zdjęciu nie pojawią się żadne cienie, a barwy pozostaną naturalne.
 • Selfie sticki – gdy po długiej sesji zdjęciowej zechcesz zrobić selfie, ten kijek pomoże Ci zrobić je w szerokim kadrze. Możesz także korzystać z niego podczas nagrywania filmów.

Lampa ring LED 10 cali

Lampa ring LED 10 cali

Obiektywy do smartfonów Apexel

Obiektywy do smartfonów Apexel

Selfie stick 4mobee

Selfie stick 4mobee

Jak robić dobre zdjęcia smartfonem

Fotografia mobilna to świetna zabawa. Jednak, aby jej efekty były znakomite, warto wykorzystać powyższe wskazówki. Pamiętaj o odpowiednim kadrowaniu, oświetleniu i edycji, a Twoje zdjęcia będą wyjątkowe! W osiągnięciu wymarzonych rezultatów mogą Ci pomóc akcesoria, takie jak statyw, obiektywy do smartfonów czy lampa pierścieniowa. Powodzenia!

Related posts

© AB Foto 2023