Stay connected
Trending News
Fotografia motoryzacyjna – poradnik, cz. II – technika
Foto, Poradniki

Fotografia motoryzacyjna – poradnik, cz. II – technika

Nawet najlepszy sprzęt sam nie zrobi zdjęcia. Tu wymagany jest człowiek i jego umiejętności. Fotografia motoryzacyjna wymaga kreatywności – musi pokazać charakter samochodu, jego przeznaczenie, wygląd i kształt w jednym momencie.

  1. Fotografia motoryzacyjna – kiedy najlepiej robić zdjęcia
  2. Jak fotografować samochód
  3. Fotografia motoryzacyjna – sposoby na ciekawe ujęcia
  4. Inny sposób na dynamiczne zdjęcia samochodów
  5. Nocne zdjęcia samochodów dodają charakteru
  6. Fotografia samochodów – podsumowanie

Ważnym elementem jest dobranie odpowiedniej scenerii, o czym pisałem już wcześniej. Tu nie ma uniwersalnego środka – wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć. Jednak wiadomo, sportowe samochody dobrze prezentują się na torze, przy nowoczesnych budynkach, zjawiskowych krajobrazach. Samochody miejskie najlepiej pokazać… w mieście, podczas codziennych sytuacji i użytku. Rozumiecie zależność, prawda? Jednak jest to płaszczyzna przy której można, a nawet trzeba eksperymentować.

fotografia motoryzacyjna

Fotografia motoryzacyjna – kiedy najlepiej robić zdjęcia

Na zdjęcia dobra pora jest zawsze, ale najlepsza to oczywiście “golden hour”, czyli chwile po wschodzie i przed zachodem słońca. Wtedy światło jest miękkie i delikatnie rozproszone. Otrzymujemy wtedy “naturalny softbox”, który pozwala uzyskać niesamowity nastrój i efekt na fotografii. Jest to zdecydowanie najlepszy i najbardziej sprzyjający czas na fotografowanie samochodów.

Fotografia motoryzacyjna

Ustawienie samochodu również jest kwestią indywidualnej koncepcji każdego zdjęcia, jednak jest kilka podstawowych zasad. Oczywiście należy trzymać się “reguły trójpodziału”, czyli umieszczania najważniejszych elementów fotografii w mocnych punktach (przecinających się linii), jak na obrazku poniżej.

Jak fotografować samochód

Najważniejszymi składnikami fotografii są w tym przypadku samochód i jego elementy – światła, koła, itp. Jeśli chodzi o samo ustawienie auta, to również mamy kilka podstawowych kadrów. Oprócz oczywistych z przodu, tyłu i od boku, samochody fotografuje się pod kątem ok. 45 stopni – zarówno z tyłu, jak i z przodu. Warto pamiętać wtedy o lekkim skręceniu kół tak, aby w stronę obiektywu była skierowana felga, a nie opona. Warto również skupić się na wnętrzu oraz detalach auta, jak emblematy, wloty powietrza, światła, wydechy, felgi, spoilery, itp. Pamiętajmy, by zachować zasadę trójpodziału.

Fotografia motoryzacyjna – sposoby na ciekawe ujęcia

Samochody kojarzą się z jazdą i to ich naturalne środowisko. Wtedy wyglądają najlepiej na zdjęciach. Czy widzieliście kiedyś reklamę auta, które tylko stało? Ja też nie. Tak samo jest w przypadku fotografowania samochodów. Jest kilka technik wykonywania zdjęć w ruchu. Pierwszym i najbardziej podstawowym jest panoramowanie. Ustawiamy wtedy dłuższy czas otwarcia migawki (wszystko zależy od prędkości auta) i do tego dobieramy odpowiednią przysłonę. Wciskamy lekko spust migawki i łapiemy ostrość na samochodzie, który się porusza. Nie dociskamy jednak spustu do końca, a śledzimy auto aparatem i dopiero w odpowiednim momencie robimy zdjęcie. Dzięki temu auto będzie ostre, a całe tło rozmyte, nadając dynamiki i efektu ruchu na zdjęciu. Nie jest to technika łatwa do opanowania i wymaga wielu prób, zanim uchwycimy samochód tak, jak chcemy. Zadowalający efekt panoramowania (lub panningu z języka angielskiego) da się osiągnąć przy otwarciu migawki już 1/30 s, jednak im mniejszy czas, tym bardziej spektakularne będzie zdjęcie końcowe – najlepsze da się osiągnąć przy czasach rzędu 1/8 s.

Kolejnym sposobem są zdjęcia śledzące (rolling shots). W tym przypadku potrzebujemy co najmniej trzech osób i dwóch samochodów. Jedno auto jest fotografowane, a drugie jedzie przed, obok lub za nim. Z niego fotograf wykonuje zdjęcia. Tutaj również pracujemy na dłuższych czasach otwarcia migawki, jednak nie musimy śledzić auta aparatem. Możemy nawet ustawić go stabilnie na statywie (jeśli pozwala na to miejsce w samochodzie) i w taki sposób fotografować podczas jazdy. Tak łatwiej jest wykonać zdjęcie, jednak potrzeba znacznie więcej przygotowania i zachowania szczególnej ostrożności.

Inny sposób na dynamiczne zdjęcia samochodów

Fotografia w ruchu może być wykonana również w nieco oszukany sposób. Nie mówię tu o edytowaniu w Photoshopie, a bynajmniej nie całkowicie. Można użyć riga, czyli długiego statywu mocowanego do karoserii. Na końcu riga ustawiamy aparat z migawką otwartą nawet przez kilkadziesiąt sekund. Po otwarciu migawki, zaczynamy lekko pchać samochód od drugiej strony tak, aby nie było nas widać na zdjęciu. Mimo małej prędkości i odległości, jaką pokona pojazd, efekt na zdjęciu będzie wręcz przeciwny. Wszystko za sprawą czasu, przez jaki zdjęcie się naświetlało. W dodatku, dzięki stabilnemu zamocowaniu statywu i aparatu, samochód będzie wyostrzony w całości, a tło kompletnie rozmyte.

Trzeba jedynie usunąć w postprodukcji rig, który będzie widoczny na zdjęciu. Problemem jest jednak koszt takiego sprzętu. Skompletowanie profesjonalnego riga potrafi kosztować kilka, a nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych. Można zrobić go samodzielnie w domowy sposób, jednak nie mamy wtedy gwarancji, że podczas sesji nie odpadnie on od samochodu i przy tym uszkodzi sprzętu oraz auta. W takich zdjęciach najlepiej sprawdzą się dosyć szerokie obiektywy w zakresie 12-24 mm.

Nocne zdjęcia samochodów dodają charakteru

Pisałem wcześniej o tym, że warto zainwestować w oświetlenie. Oprócz tego, że będziemy mogli fotografować auta w nocy i ciemnych miejscach, to daje nam ono możliwość doświetlania wybranych elementów samochodu tak, jak chcemy. Profesjonalne zdjęcie samochodów, te z gazet, katalogów czy na stronach producentów, to nie jest efekt jednego zdjęcia. To kilka obrazów połączonych w jeden. Na tych fotografiach nic nie jest przypadkowe – każde odbicie światła na karoserii, każdy refleks, wszystko to jest dokładnie zaplanowane. Podczas takich sesji, każdy element samochodu jest fotografowany przy innym oświetleniu.

W praktyce nie da się dobrze oświetlić samochodu podczas jednego ujęcia. Dlatego musimy wykonać kilka ujęć z różnym ustawieniem lamp, następnie połączyć te zdjęcia na etapie retuszu. Obrazując ten proces w mocnym skrócie:

  • wykonujemy zdjęcie bazowe (samochód ogólnie oświetlony)
  • nie poruszając aparatem ustawiamy lampę na jedno koło, następne, maskę, zderzak, światła, bok, szyby, itd. Każdy element wymaga oddzielnego ujęcia
  • zgrywamy wszystkie zdjęcia do komputera i w programie graficznym łączymy je, wybierając tylko dany element z jednego zdjęcia. Nakładamy na zdjęcie bazowe

Fotografia samochodów – podsumowanie

Jak sami widzicie – dobra fotografia samochodowa to coś więcej niż postawienie auta na parkingu i zrobienie kilku ujęć. Oczywiście na sprzedaż coś takiego wystarczy, ale jeśli chcemy nieco poważniej zająć się fotografowaniem motoryzacji, potrzeba nieco więcej wysiłku, pracy i budżetu. Jednak nie ma co się zrażać! Na sam początek wystarczający będzie jakikolwiek aparat z wymienną optyką. Sprawdzicie, czy czujecie ten temat i wtedy będziecie mogli pomyśleć o rozbudowie swojego sprzętu.

Pamiętajcie, żeby przeczytać I część – Fotografia motoryzacyjna – sprzęt.

Przydatne linki

Dla ciekawskich zostawiam poniżej kilka linków do fotografów motoryzacyjnych, których, moim zdaniem, warto śledzić:

Related posts

© Blog AB Foto 2019-2022