Wyjazd w egzotyczne miejsce czy choćby na Mazury bez zdjęcia w mediach społecznościowych się nie liczy. Fotografia podróżnicza to dziedzina, w której odnajdą się bez problemu amatorzy, ale to też jeden z poważniejszych i ciekawszych tematów, który na tapet biorą profesjonaliści. Jakim aparatem i obiektywem oraz w jaki sposób fotografować krajobrazy? Mam dla Was parę rad i propozycji.
- Amatorska fotografia podróżnicza
- Ciekawe zdjęcia z wakacji
- Fotografia podróżnicza – inspiracje
- Fotografia podróżnicza – aparaty i obiektywy
- Podsumowanie
Amatorska fotografia podróżnicza
Amatorska fotografia podróżnicza różni się znacznie od tej profesjonalnej. I to już na etapie podejścia do tematu. Fotograf-amator, który bierze na wyjazd aparat fotograficzny lub smartfona, stara się zrobić estetyczne ujęcia. Profesjonalista planuje wyprawę, której celem są właśnie zdjęcia.

Podróże to świetna okazja do robienia zdjęć.
Amatorska fotografia podróżnicza jest dodatkiem do samej podróży, a nie jej celem. Jeśli jednak myślisz choćby o publikacji zdjęć z wyjazdów na swoich social mediach i chcesz, żeby wyglądały zachwycająco, zwróć uwagę na kilka kwestii:
- Poznaj możliwości swojego aparatu. Nawet z podstawowym sprzętem możesz uzyskać piękne kadry, jeśli wiesz, w jaki sposób dobrze go wykorzystać. Sprawdź, w jakich warunkach zdjęcia przestają wyglądać dobrze – eksperymentuj i poznawaj ograniczenia. Jeśli nie masz jeszcze pewności co do swoich umiejętności, zrób kilka identycznie wykadrowanych zdjęć, używając innych ustawień ekspozycji i głębi ostrości. To pomoże Ci nabrać praktyki.
- Staraj się nie robić przypadkowych zdjęć. „Pstrykanie” bez zastanowienia sprawi, że może jedno na kilkadziesiąt będzie udane, a Ty nawet nie będziesz wiedział dlaczego.
- Bądź uważny – zwracaj uwagę na otoczenie, bo być może miejsce, które wyda Ci się niepozorne, sfotografowane z innej perspektywy czy pod innym kątem, może wyglądać niezwykle. Baw się perspektywą!

Eksperymentuj – baw się perspektywą, przełamuj klasyczne kadry niebanalnymi ujęciami.
Ciekawe zdjęcia z wakacji
Zdjęcia z wakacji to pamiątka i jednocześnie wirtualna pocztówka, która często ląduje na naszych portalach społecznościowych. Unikaj fotografowania tych miejsc, co wszyscy, a jeśli już koniecznie musisz mieć zdjęcie Big Bena, postaraj się, żeby wyglądało… inaczej – zmień perspektywę.
Jeśli nie jesteś na objazdowej wycieczce z biurem podróży albo Twój grafik wakacyjny nie jest napięty do granic możliwości, to jesteś w doskonałej sytuacji. Spędzając cały dzień w jednym miejscu możesz wybrać porę, kiedy dana obserwowana sceneria będzie prezentować się najlepiej. W godzinach porannych i wieczornych uzyskasz najcieplejsze i najbardziej miękkie barwy, natomiast w bezpośrednio przed i po południu światło będzie ostrzejsze, a kolory dzięki temu bardziej jaskrawe. O poranku i wieczorem możesz też korzystać z uroków samej pogody – mgła, zwłaszcza przy zdjęciach typowo krajobrazowych, potrafi zupełnie odmienić kadr, nadając mu tajemniczości.

Każde warunki atmosferyczne mogą pomóc uzyskać zjawiskowy efekt – nie ma złej pogody na zdjęcia podróżnicze.
Jeśli nie masz czasu na ustawianie parametrów w trybie manualnym, zdaj się na tryb półautomatyczy lub automatyczny. W smartfonach te tryby są wspomagane oprogramowaniem i radzą sobie bardzo dobrze podczas fotografowania krajobrazu czy scenerii miejskich, a ty możesz skupić się na kompozycji, co jest najważniejsze i czego nie zrobi za Ciebie żaden sprzęt. Zwróć także uwagę na światło i wybór odpowiedniego momentu – staraj się uchwycić coś niepowtarzalnego, ulotnego – może przelatujący ptak, idealnie padające na budynek promienie światła, albo ciekawie ubraną osobę, która przechodzi ulicą.

Takie zdjęcia możesz wykonać korzystać z trybów półautmatycnzych i automatycznych. Skup się na szukaniu ciekawych ujęć, stwórz ciekawą kompozycję.
Fotografia podróżnicza – inspiracje
Pierwsze pytanie, jakie należy sobie postawić, jest dość proste – czy w ogóle należy szukać inspiracji w takim rodzaju fotografii? Dobrym pomysłem może być poszukiwanie miejsc wartych fotografowania w social mediach lub w profesjonalnych magazynach fotograficznych, ale może to negatywnie wpłynąć na Twoją kreatywność. Warto przeglądać magazyny branżowe lub portale z pewnym dystansem, żeby uniknąć tworzenia oczekiwań wobec konkretnej scenerii lub powielania obejrzanych wcześniej kadrów.
Jeśli wybierasz się na poważną wyprawę fotograficzną i to właśnie robienie zdjęć jest Twoim celem, możesz zainspirować się pracami innych artystów. Oglądaj jednak nie konkretnie miejsca, do których się wybierasz, ale podobne krajobrazy. Dzięki temu nie będziesz „fabrykować” fotografii pod konkretne oczekiwania, ale masz szansę na wydobycie nawet z popularnych miejsc czegoś nowego, jak na zdjęciu poniżej.

Fotografia podróżnicza z elementami reportażu
Fotografia podróżnicza powinna mieć w sobie szczerość charakterystyczną także dla fotografii reportażowej. Jeśli nie skupiasz się jedynie na malowniczych krajobrazach, ale chcesz pokazać prawdziwą duszę miejsca, które odwiedzasz, przyjrzyj się jego mieszkańcom. W takich zdjęciach oprócz samej techniki musisz zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię – etykę. Coś w życiu mieszkańców innych miast, krajów czy kontynentów Cię zadziwiło, zaintrygowało? Zastanów się przez chwilę, zanim sięgniesz po aparat.
Jeśli zajmujesz się profesjonalnie fotografią podróżniczą lub wyjeżdżasz w celu robienia zdjęć, to na pewno do wyjęcia aparatu będzie kusić Cię to, co egzotyczne. Nie ma w tym niczego złego, natomiast warto mieć świadomość, że dla fotografowanych osób jest to codzienne życie, które należy respektować, nawet jeśli wygląda odmiennie od naszego.

Podstawą fotografii podróżniczej jest jednak autentyczność – warto więc robić zdjęcia dyskretnie i z poszanowaniem granic. Dzięki temu uzyskasz najlepsze efekty. Autentyczność powinna przejawiać się także w samej fotografii i kadrach, a nie jedynie intencjach. W miarę możliwości staraj się robić „surowe” zdjęcia, oddające rzeczywistość zastaną. Postaw na takie kolory, jakie faktycznie widzisz, podobnie postępuj z jasnością. Skup się na głębi ostrości, aby wyeksponować to, co powinno przyciągnąć wzrok odbiorcy późniejszemu Twoich zdjęć. Jeśli jest to jakaś osoba lub konkretny i wyjątkowy element krajobrazu – ustaw ostrość w tym miejscu. Niekoniecznie musi to być środek kadru – w fotografii podróżniczej znacznie bardziej liczy się szersza kompozycja. Dlatego też warto używać obiektywów szerokokątnych, które pozwolą Ci zaprezentować znacznie większą perspektywę, jak np. uniwersalny zoom Nikon Z 24-120 mm f/4 S.
Plenery fotograficzne w Polsce – gdzie warto robić zdjęcia
Nie wiesz od czego zacząć przygodę z fotografią podróżniczą na większą skalę? Poszukaj zjawiskowych plenerów, które znajdują się blisko Twojego domu. Możesz wybrać się za miasto, w okolice najbliższego lasu, rzeki lub jeziora, albo po prostu zostać i przejść się do dzielnicy, gdzie zaglądasz rzadko. Sprawdź pogodę, godziny wschodu i zachodu słońca, przemyśl jakie światło sprawdzi się najlepiej i wybierz porę dnia na zdjęcia.
Jeśli planujesz poważniejszą wyprawę fotograficzną, mam dla Ciebie kilka propozycji plenerów, w których masz dużą szansę na zachwycające kadry. Te okolice na pewno warto zobaczyć z aparatem w ręku, o każdej porze:
- Dolina Narwi
- Bieszczady (Połonina Wetlińska)
- Jezioro Solińskie
- Międzyodrze (Marwice)
- Podlasie (Mikołajewo)
- Stańczyki
- Supraśl i okolice
- Łuk Mużakowa

Morze, Kraina Wielkich Jezior, parki narodowe, pokryte lasami góry – w Polsce nie brakuje miejsc do fotografowania. Na zdjęciu piękny widok na Tatry i Dolinę Pięciu Stawów.
Fotografia podróżnicza – aparaty i obiektywy
Wybór aparatu i obiektywu zależy przede wszystkim od przeznaczenia. Jeśli wybierasz się na wakacje i przy okazji chcesz uchwycić wyjątkowe kadry, lepiej zdecydować się na niewielki, wytrzymały, wodoszczelny i lekki model. Najlepszym kompromisem między jakością fotografii a gabarytami sprzętu będą popularne, średnio-półkowe bezlusterkowce. Otwierają spore możliwości do nauki i bardziej profesjonalnego wykorzystywania dzięki łatwości w obsłudze, manualnym ustawieniom, a także wymiennej optyce.
Nikon Z 5 z obiektywem 24-50 mm f/4-6.3 to bezlusterkowa propozycja z pełną klatką, która spełni wymagania nie tylko początkujących, ale też profesjonalistów, którzy potrzebują kompaktowego sprzętu w podróży. Sprawdzi się w fotografii dziennej, plenerowej i portretowej, ale też nocnej. AF o wysokiej czułości precyzyjnie ustawia ostrość na wybranym obiekcie, co pozwala skomponować idealny kadr z wyróżnionym wybranym elementem i – w razie potrzeby – rozmyciem reszty tła.
Nieco inną propozycją jest zestaw Canon EOS R10 + RF-S 18-150 mm f/3.5-6.3 IS STM. Ten ważący 400 g aparat kryje w sobie wiele możliwości dzięki obiektywowi, który pozwala pracować na najbardziej popularnych ogniskowych, a także oferuje szybki AF i wysoką wydajność nawet przy słabym oświetleniu.
Dla entuzjastów, którzy planują wypady typowo fotograficzne, kwestia wyboru sprzętu jest już nieco bardziej skomplikowana. Wybór uniwersalnego body o dużych możliwościach to podstawa, warto jednak zaopatrzyć się też w kilka obiektywów do różnego rodzaju zdjęć – plenerowych, portretowych i makro. Dobrym punktem wyjścia dla profesjonalnego fotografa podróżniczego będzie aparat FujiFilm X-T5. Matryca o rozdzielczości 40,2 Mpx pozwala na zrobienie zdjęć o bardzo wysokiej jakości, w czym pomaga także AF z algorytmami uczenia maszynowego. Charakteryzuje się szeroką czułością – 64-51200 ISO, dzięki czemu sprawdzi się do zdjęć w niemal każdym oświetleniu.
Uzupełnienie go o uniwersalny obiektyw FujiFilm Fujinon XF 18-120 mm f/4 LM PZ WR zapewni Ci możliwość wykonywania zdjęć o wysokiej wyrazistości i odwzorowaniu kolorów, co w zdjęciach podróżniczych jest absolutnie niezbędne. Jest lekki, a jego konstrukcja została w pełni uszczelniona, więc żadna pogoda w plenerze nie będzie przeszkodą. Jako uzupełnienie o zupełnie innej funkcjonalności w Twojej torbie powinien znaleźć się też obiektyw taki, jak np. FujiFilm Fujinon XF 30 mm f/2.8 R LM WR Macro o skali odwzorowania 1:1. Wykonasz ostre zdjęcia już z odległości 10 cm, ale też doskonałe portrety z mocnym efektem bokeh.
Podsumowanie
Kluczem do udanej fotografii podróżniczej – zarówno tej wakacyjno-amatorskiej, jak i profesjonalnej i wymagającej często skrupulatnego planowania – jest wybór dobrego sprzętu i wykorzystanie warunków pogodowych oraz plenerowych. Niezależnie od tego gdzie się wybierasz, aparat warto mieć zawsze przy sobie. Nawet najbardziej niepozorne miejsca mogą okazać się plenerowymi perełkami!
Related posts
Fotografia
Historia i ewolucja aparatów fotograficznych Canon: od analogowych do cyfrowych
Odkryj fascynującą historię aparatów fotograficznych firmy Canon: od ich analogowych początków aż po najnowsze cyfrowe modele. Dowiedz się, jak ewoluowała technologia i jakie innowacje wpłynęły na świat fotografii.
Fotografia podróżnicza – jak i czym uchwycić zjawiskowe kadry
Planujesz podróż z aparatem w plecaku? Przeczytaj koniecznie mój krótki poradnik dotyczący fotografii podróżniczej.
Stay connected