Stay connected
Trending News
Fujinon XF 200 mm – Super-telefoto dla wymagających!
Fotografia

Fujinon XF 200 mm – Super-telefoto dla wymagających!

Fujifilm po raz pierwszy uderzył w rynek obiektywów dla profesjonalnych fotografów sportu, zwierząt i natury. I trzeba przyznać, że zadanie wykonali wzorowo! Fujinon XF 200 mm f/2 R LM OIS WR działa wyśmienicie.

  1. Fujinon XF – optyka na najwyższym poziomie!
  2. Fujinon XF 200 mm – błyskawiczny i precyzyjny autofokus
  3. Wykonanie obiektywu
  4. Fujinon XF 200 mm – cena i zawartość zestawu

Fujinon XF 200 mm jest konstrukcją, która uzupełnia gamę profesjonalnych szkieł dla osób fotografujących systemem Fujifilm X. Już na pierwszy rzut oka widać, że to konstrukcja z ogromnymi możliwościami, ale też… z ogromnymi kosztami. Jednak jest to obiektyw przeznaczony dla profesjonalistów i pozwala na naprawdę wiele.

Fujinon XF 200 mm

Fujinon XF – optyka na najwyższym poziomie!

Konstrukcja Fujinon XF 200 składa się z 19 elementów, rozmieszczonych w 14 grupach. W tej gromadce mamy do dyspozycji soczewkę super-ED i dwa szkła ED o dużej średnicy, które minimalizują aberrację. Dodatkowo, na przednim elemencie optyki zastosowano fluorową powłokę antyodblaskową, która redukuje odbicia światła. Ogniskowa 200 mm, po przeliczeniu na pełną klatkę zapewnia ekwiwalent 305 mm.

Fujinon XF 200 mm

Oprócz tego, Fujinon XF 200 może pochwalić się technologią polerowania o wysokiej precyzji, która w połączeniu z przysłoną o maksymalnym otwarciu f/2, pozwala na uzyskanie znakomitej rozdzielczości w połączeniu ze świetnym bokeh. I muszę przyznać, że to prawda. Zdjęcia na maksymalnie otwartej przysłonie dają genialne rozmycie tła, a sam główny element zdjęcia jest idealnie wyostrzony. W tym pomaga również precyzyjny i szybki AF, ale o tym za chwilę.

Fujinon XF 200 mm

Fujinon XF 200 mm – błyskawiczny i precyzyjny autofokus

Autofocus w tym obiektywie działa świetnie. Jest szybki, celny i jeśli mam być szczery, to dobrze trafił w 90% przypadków. Szkło zawdzięcza to silnikom liniowym i nowemu mechanizmowi, który unieruchamia grupę soczewek skupiających, kiedy nie używamy aparatu, w celu zmniejszenia ruchów grup elementów odpowiedzialnych za ostrość.

Fujinon XF 200 mm

Ponadto, obiektyw posiada funkcję Focus Preset, która natychmiastowo zmienia ostrość na ustaloną pozycję, aby łatwo uchwycić główny obiekt bez konieczności dokonywania korekt ogniskowych.

Zachwyciła mnie również 5-stopiowa redukcja drgań, która przy takich obiektywach jest zbawieniem. Przy tak długim obiektywie, drgań ręki nie da się uniknąć. Dzięki redukcji, obraz w wizjerze nie sprawia wrażenia, jakby było trzęsienie ziemi. Świetna sprawa.

Wykonanie obiektywu

Trzeba przyznać, że obiektyw stwarza mylne wrażenie. Jest duży, ale patrząc na to, co ma w środku, nie jest strasznie ciężki. Podczas testu nie używałem statywu i szczerze, nie miałem trudności z robieniem zdjęć z ręki, nawet po godzinie fotografowania.

Obiektyw został wykonany ze stopów magnezu i waży 2 265 g. To niewiele, biorąc pod uwagę, że jest to szkło super-telefoto o ogniskowej 200 mm i przysłonie f/2. Wymiary obiektywu to 206 x 122 mm. Cały tubus został dobrze uszczelniony w newralgicznych miejscach, co ma pozwalać na pracę w najbardziej ekstremalnych warunkach. Nawet w temperaturach spadających do -10 stopni.

Fujinon XF 200 mm – cena i zawartość zestawu

Fujinon XF 200 mm f/2 R LM OIS WR to obiektyw na najwyższym poziomie zaawansowania przeznaczony dla profesjonalistów. Dlatego też nie możemy się spodziewać, że będzie to tani sprzęt. Jego aktualna cena (na 03.05.2019) to ok. 24 000 zł.

Dodatkowo w zestawie z obiektywem znajdziemy telekonwerter XF1.4X TC f/2 WR, który zwiększa ogniskową do 280 mm (427 mm po przeliczeniu na pełną klatkę). Tracimy przy tym jednak jedną działkę przysłony. Po podłączeniu konwertera do obiektywu, nominalny otwór wyniesie f/2.8. Sam adapter XF1.4X TC f/2 WR składa się z 7 elementów optycznych (w tym 1 soczewka asferyczna) ulokowanych w 4 grupach.

Related posts

© AB Foto 2023