Jaki obiektyw wybrać – krótki przewodnik dla początkujących
Jaki obiektyw wybrać – krótki przewodnik dla początkujących

Dla początkujących fotografów najważniejszym pytaniem jest to, w jaki aparat zaopatrzyć się na początek. Jednak równie istotne jest zastanowienie się nad optyką. Rozpoczynając przygodę z fotografią, a także będąc już w trakcie fotograficznej drogi, możesz nie wiedzieć, które szkło zapewni Ci najlepsze efekty. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jaki obiektyw przyda się w konkretnych, fotograficznych sytuacjach.

 

  1. Wybór odpowiedniej ogniskowej
  2. Obiektyw na początek przygody z fotografią
  3. Jaki obiektyw do portretów wybrać
  4. Obiektyw do krajobrazów
  5. Fotografia produktowa – jaki obiektyw wybrać

 

 

Wybór odpowiedniej ogniskowej

Warto wiedzieć, że obraz, który powstaje na matrycy pełnoklatkowej różni się od powstałego na mniejszym sensorze. Przykładowo, przekątna tej pierwszej jest około 1,5 razy większa niż przekątna matrycy APS-C. Z tego powodu obiektywy o tej samej ogniskowej będą miały różny kąt widzenia. Dla pełnej klatki obiektywem standardowym, czyli takim, który “widzi” tak, jak ludzkie oko, jest 50 mm. Dla wspomnianej już mniejszej matrycy będzie to 35 mm. Można to obliczyć dzieląc ogniskową obiektywu Full Frame przez 1,5. Aby znaleźć mnożnik dla innych, mniejszych matryc porównaj długość ich przekątnych oraz FF i podziel większą liczbę przez mniejszą.

 

Obiektyw na początek przygody z fotografią

Decydując się na pierwszy aparat początkujący często wybierają taki, który ma w zestawie obiektyw. Nie mają dużej wiedzy na temat działania sprzętu, dlatego oznaczenia mogą być dla nich niczym czarna magia. Zazwyczaj, do aparatów z matrycami APS-C dołączone są tak zwane obiektywy kitowe 18-55 mm. To szkła dosyć uniwersalne, zmiennoogniskowe. Wartości przysłony zwykle zaczynają się od f/4-f/5.6, zatem są dosyć ciemne. Mimo to, świetnie sprawdzą się do nauki ustawiania parametrów aparatu. Szeroki zakres ogniskowych sprawia, że możesz wykorzystać je w wielu sytuacjach. Możesz z nimi próbować swoich sił w pejzażach czy zdjęciach wnętrz, a nawet portretach. Do tych ostatnich używaj ogniskowej 50-55 mm. Takie obiektywy nie nadają się natomiast do makro czy fotografii sportowej bowiem nie zapewniają wystarczającego przybliżenia.

 

Jaki obiektyw do portretów

 

Jaki obiektyw do portretów wybrać

W przypadku matryc APS-C zakres ogniskowych przydatnych w portrecie zaczyna się od 50 mm. Natomiast dla aparatów pełnoklatkowych będą to wartości od 85 mm wzwyż. Istotny jest również wybór pomiędzy obiektywem stałoogniskowym i zmiennoogniskowym. Ten pierwszy zazwyczaj jest jaśniejszy. Standardem jest otwór przysłony f/1.8, f/1.4 czy nawet f/1.2. To ułatwia pracę w słabym świetle, bowiem skraca czas naświetlania. Dzięki temu osiągniesz także znany i lubiany w fotografii portretowej efekt bokeh, czyli miękkie, nieostre tło z charakterystycznymi kółeczkami.

Niektórzy fotografowie korzystają także z obiektywów zmiennoogniskowych, takich jak 70-200 mm o jasności f/2.8. Zoom jest cięższy, odrobinę ciemniejszy i droższy niż “stałka”, jednak daje więcej możliwości zbliżania i oddalania kadru bez konieczności zmiany obiektywu. Wybór powinien zależeć od tego, jaki tryb pracy preferujesz i jakim budżetem dysponujesz.

 

Obiektyw do krajobrazów

Fotografując pejzaże często trzeba przejść wiele kilometrów w poszukiwaniu upragnionego kadru. Wtedy warto postawić na lekki, poręczny bagaż ze sprzętem. Przy wyborze obiektywu zastanów się także nad efektem, jaki chcesz osiągnąć. Standardowa ogniskowa odwzoruje scenę tak, jak widzi ją Twoje oko. Wartości niższe zapewnią Ci szersze kąty widzenia. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w jeden obiektyw zmiennoogniskowy, który będzie lżejszy niż kilka obiektywów stałoogniskowych. Fotografia krajobrazowa charakteryzuje się dużą głębią ostrości, zazwyczaj używa się przysłon od f/8 do f/16 lub wyższych, dlatego nie będziesz potrzebować bardzo jasnych obiektywów.  Popularnym w tej dziedzinie szkłem jest 24-150 mm, często pojawiające się w zestawach z aparatami pełnoklatkowymi. Ma szeroki zakres widzenia, dlatego jest uniwersalne. Wykonasz nim zarówno panoramy, jak i zbliżenia ciekawych elementów krajobrazu. Jeśli masz aparat z matrycą APS-C możesz użyć kitowego obiektywu 18-55 mm. Fotografowie krajobrazów często mają w swoich torbach także szkła ultraszerokokątne, jak 16-35 mm (jego odpowiednikiem dla APS-C może być 10-24 mm), lub z te z mniejszą rozpiętością ogniskowych, jak 24-70 mm.

 

Fotografia krajobrazowa

 

Fotografia produktowa – jaki obiektyw wybrać

W tym rodzaju fotografii ważne jest, by atrakcyjnie zaprezentować produkty. Dlatego nie warto używać obiektywów szerokokątnych, które niekorzystnie zniekształcają fotografowaną scenę. Zwróć uwagę na szkła z ogniskową od standardowej wzwyż. Będziesz operować dużą głębią ostrości, dlatego małe wartości przysłony nie będą Ci potrzebne. W zależności od wielkości fotografowanych produktów, przydatne mogą być ogniskowe 50 mm, 70 mm, 85 mm czy 105 mm. Wykonując zdjęcia małych elementów, na przykład biżuterii, zwróć uwagę na obiektywy z oznaczeniem macro. Jeśli nie chcesz kupować kilku obiektywów stałoogniskowych możesz zaopatrzyć się w jeden zmiennoogniskowy. Dobrym pomysłem może być wspomniany wcześniej 24-70 mm lub 24-150 mm.

Producenci oferują szereg rodzajów obiektywów o różnych wartościach ogniskowych i przysłon. Wśród nich znajdziesz zarówno tańsze, jak i droższe modele. Decydując się na konkretne szkło, określ, jakie efekty chcesz osiągnąć. Dzięki temu dobierzesz jego odpowiednie parametry.

 

[product id="1604, 1147, 1674" slider="true"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium