Stay connected
Trending News
Jaki program do montażu filmów i dlaczego DaVinci Resolve
Akademia AB Foto, Film

Jaki program do montażu filmów i dlaczego DaVinci Resolve

Hollywood – być może Twoje pierwsze skojarzenie ze słowami film, kino, montaż lub efekty specjalne. A, gdybym Ci powiedział, że pracujący tam profesjonaliści korzystają z programu, który za chwile znajdzie się na Twoim dysku, to co byś pomyślał? Że licencja będzie Cię kosztowała majątek, że interfejs Cię przytoczy, że Twój domowy komputer nie da sobie z nim rady… Nic bardziej mylnego! Poznaj prawdziwego gamechangera – program do montażu wideo, edycji dźwięku, color gradingu i efektów specjalnych dostępny na wyciągnięcie kursora – DaVinci Resolve.

 1. Kilka słów o DaVinci Resolve
 2. Dlaczego tak zaawansowane narzędzie jest darmowe – strategia firmy Blackmagic Design
 3. DaVinci Resolve vs DaVinci Resolve Studio – różnice pomiędzy darmową a płatną wersją programu
 4. Jakiego komputera do montażu wideo potrzebujesz
 5. Popularność DaVinci Resolve na tle konkurencji

Prawdziwy kombajn w nowoczesnym wydaniu dostępny dla każdego

Blackmagic Deisgn, firma, która stworzyła program DaVinci Resolve, na swojej stronie internetowej zapewnia, że jego darmowa, ogólnodostępna wersja posiada więcej funkcji niż większość płatnych programów. Pozwala edytować filmy do rozdzielczości Ultra HD (3840 x 2160 piks.) i 60 klatek na sekundę, edytować kolor oraz dźwięk na hollywoodzkim poziomie i w łatwy sposób eksportować gotowe już dzieła do wszystkich najbardziej popularnych formatów.

Strona "Cut" w DaVinci Resolve

Pomimo ogromu tego narzędzia, jego interfejs nie jest przytłaczający, wręcz przeciwnie – sprawia wrażenie bardzo lekkiego, wręcz zachęcającego do używania dostępnych opcji, do eksperymentowania z nimi. Twórcy podzielili go na 7 stron / przestrzeni roboczych:

 • Multimedia – do łatwego zarządzania plikami źródłowymi
 • Cięcie – usprawniony interfejs do szybkiego montowania
 • Edycja – jak zapewnia producent: najbardziej zaawansowany, profesjonalny nieliniowy edytor na świecie
 • Fusion – przestrzeń do tworzenia efektów wizualnych i grafik – łączenia obrazów, tworzenia masek, dodawania i śledzenia infografik, usuwania niechcianych obiektów, niebieskiego i zielonego ekranu, dodawania trójwymiarowych efektów cząsteczek
 • Kolor – polecamy przez zawodowców, najbardziej zaawansowany korektor koloru skonstruowany tak, by przygodę z nim mógł rozpocząć początkujący montażysta
 • Fairlight – narzędzia do postprodukcji audio: edycja do 2000 ścieżek jednocześnie, usuwanie szumu, miksery dźwięku stereo, 5.1, 7.1 i 3D
 • Dystrybucja – pełna kontrola nad opcjami kodowania, formatami i kolejką renderowania gotowych filmów

Dzięki takiemu podziałowi środowiska, w żadnym z widoków nie jesteśmy przytłoczeni ogromem elementów, co zdecydowanie mogłoby wpływać negatywnie na użytkowników, którzy dopiero planowali rozpocząć przygodę z DaVinci. Kolejnym plusem takiego rozłożenia narzędzi jest to, że nawet na monitorach z rozdzielczościami mniejszymi niż 8 czy 4K zostaje dużo przestrzeni na podgląd sceny, a to przecież ten widok dla każdego twórcy jest kluczowy.

Strona "Fairlight" w DaVinci Resolve

Dlaczego DaVinci Resolve jest darmowy

Marketingowcy z Blackmagic Design obrali taktykę, w której każdy jest wygrany – wydawca programu i użytkownicy, którzy mogą pobrać program za darmo. I, żeby była jasność – nie jest to demo / trial, nie ma ograniczeń czasowych czy znaków wodnych.

Dlaczego tak? Po pierwsze, Blackmagic Design zarabia głównie na sprzęcie do edycji wideo i dźwięku. W ofercie mają profesjonalne kamery, rekordery, rejestratory, przenośne monitory, klawiatury i panele do montażu i edycji koloru, panele do sterowania dźwiękiem, miksery, nagrywarki, karty do przechwytywania obrazów, konwertery, macierze dyskowe, pamięci sieciowe, wreszcie całe konsole do postprodukcji. Zatem, oddając w ręce użytkowników jeden z najlepszych na świecie programów do montażu, zdobywają szerokie grono potencjalnych przyszłych klientów. Klientów, których zaufanie już zdobyli, bo DaVinci Resolve to produkt niemalże doskonały.

Po drugie, udostępniając tak rozbudowane narzędzie twórcom cyfrowym na każdym poziomie zaawansowania, przyczyniają się do rozwoju branży filmowej, napędzając tym samym ruch na rynku, który zaopatrują w profesjonalny sprzęt.

Po trzecie, istnieje rozszerzona, komercyjna wersja DaVinci Resolve – DaVinci Resolve Studio oferująca jeszcze więcej możliwości. Są to jednak rozwiązania przeznaczone dla wąskiej grupy odbiorców. Niemniej jednak, ta wąska grupa dzisiejszych zawodowców pracujących przy produkcjach kinowych, reklamach czy teledyskach, też kiedyś była amatorami lub średniozaawansowanymi freelancerami, którzy od początku przyzwyczajali się do konkretnego oprogramowania.

DaVinci Resolve Studio i funkcje za które musisz zapłacić, ale których najprawdopodobniej nie potrzebujesz

Czym się różni darmowa wersja DaVinci Resolve od komercyjnej? Płacąc 1 209 zł (to wciąż niewiele!) dostajemy możliwość edycji filmów do rozdzielczości 32K i klatkażu 120 kl./s, narzędzia do korekcji i renderowania Dolby Vision i HDR10+, DaVinci Neural Engine, kilkadziesiąt dodatkowych wtyczek Resolve FX, opcje czasowego i przestrzennego redukowania szumów, korekcję zniekształceń obiektywu, usuwanie przeplotu i… wiele, wiele więcej. By móc edytować tak ciężkie i szczegółowe pliki w tak zaawansowany sposób potrzeba bardzo dużej mocy obliczeniowej, dlatego DaVinci Resolve Studio umożliwia obsługę wielu kart graficznych jednocześnie.

Komercyjna wersja programu przeznaczona jest dla zawodowców pracujących w domach produkcyjnych, w których powstają filmy pełnometrażowe, reklamy i teledyski. W związku z tym umożliwia synchroniczną pracę kilku zespołów jednocześnie. Ułatwia przepływ pracy, zarządzanie multimediami, zdalną korekcję kolorów oraz obsługę wtyczek renderujących i kodujących.

Strona "Fusion" w DaVinci Resolve

Jaki komputer jest potrzebny do montażu w DaVinci Resolve

W dużym skrócie (bo to temat na osobny artykuł): im szybszy tym lepszy, przy czym, podstawowym wymogiem, o którym warto tu wspomnieć jest karta graficzna z min. 2 GB pamięci RAM. Posiadając laptopa ze zintegrowaną z procesorem kartą graficzną najprawdopodobniej nawet nie uda Ci się uruchomić programu.

Do komfortowej edycji materiałów HD zalecane jest posiadanie 4-rdzeniowego procesora i 16 GB pamięci RAM, do edycji materiałów UHD natomiast 6-rdzeniowego układu i 32GB pamięci RAM.

Osobiście do edycji filmów 4K używam kilkuletniego, dość budżetowego zestawu: PC z Intel Core i5-9400F i 16 GB pamięci RAM oraz kartą graficzną NVIDIA GeForce GTX 1650. Sam montaż (bez zaawansowanego color gradingu) jest dość płynny. Z ciekawości zainstalowałem DaVinci Resolve również na laptopie: MSI PS63 Modern z procesorem Intel i7 8 generacji, 16 GB pamięci RAM i kartą graficzną NVIDIA GeForce 1050 Max-Q. Na takim zestawie o płynnej edycji materiałów 4K nie ma nawet mowy, ale z HD radzi sobie nieźle. Uważam jednak, że, w obu przypadkach, jest to sprzętowe rozwiązanie minimum i, gdybym zajmował się montażem na co dzień, z pewnością szybko przesiadłbym się na coś nowocześniejszego i bardziej wydajnego.

Najpopularniejsze programy do edycji wideo – jak na tle gigantów, takich jak Adobe i Apple wypada Blackmagic Design

Nic tak nie oddaje zainteresowania danym zagadnieniem, jak liczba zapytań w najpopularniejszej wyszukiwarce na świecie. Zatem DaVinci Resolve czy Premiere Pro? DaVinci Resolve czy Final Cut Pro? Na poniższych wykresach z Google Trends widać jaką popularność i w jak krótkim czasie zyskał bohater tego artykułu (niebieska linia) i jak wygląda dziś jego pozycja na tle konkurencji – Premiere Pro od Adobe (czerwona linia) i Apple’owskiego Final Cut Pro (żółta linia).

DaVinci Resolve vs Adobe Premiere Pro vs Final Cut Pro (Polska, 2004 – dziś)

DaVinci Resolve vs Adobe Premiere Pro vs Final Cut Pro (Polska, 2004 - dziś)

DaVinci Resolve vs Adobe Premiere Pro vs Final Cut Pro (świat, 30 kwietnia 2017 – dziś)

DaVinci Resolve vs Adobe Premiere Pro vs Final Cut Pro (świat, 30 kwietnia 2017 - dziś)

Przydatne linki


Wykorzystane zdjęcia pochodzą z oficjalnych materiałów prasowych Blackmagic Design.

Related posts

© AB Foto 2023