Stay connected
Trending News
Jury konkursu Nikon Environmental Photographer of the Year 2022
Fotografia, Informacje, Konkursy

Jury konkursu Nikon Environmental Photographer of the Year 2022

Nikon wraz z Instytutem gospodarowania zasobami wodnymi i zarządzania ochroną środowiska CIWEM, bezpłatną platformą streamingową WaterBear poświęconą przyszłości naszej planety oraz firmą ARUP świadczącą profesjonalne usługi w zakresie zrównoważonego rozwoju mają przyjemność ogłosić skład jury konkursu Environmental Photographer Of The Year w 2022 r. Jury składa się ze znakomitych ekspertów w dziedzinie fotografii, sprawiedliwości klimatycznej oraz aktywizmu ekologicznego.

Skład jury tegorocznej edycji konkursu Nikon Environmental Photographer

Komisja konkursowa została starannie dobrana, aby utworzyć zróżnicowany zespół renomowanych jurorów, którzy będą współpracować przy ocenie zgłoszeń i wyborze zwycięskich zdjęć. W skład jury wchodzą: szwajcarska fotografka specjalizująca się w tematyce ochrony przyrody Daisy Gilardini, izraelski fotograf przyrodniczy i aktywista Roie Galitz, egipska reportażystka i opowiadaczka historii wizualnych Rehab Eldalil, brazylijski fotograf prasowy Victor Moriyama oraz kenijska redaktorka ds. fotografii Wacera Njagi.

Daisy Gilardini, fotografka

Daisy zajmuje się tematyką ochrony przyrody, specjalizuje się w obszarach polarnych. Szczególną uwagę poświęca przyrodzie antarktycznej i niedźwiedziom północnoamerykańskim. Zdjęcia Daisy są publikowane w czołowych magazynach, między innymi w National Geographic, BBC Wildlife, Canadian Geographic, Nature’s Best i Outdoor Photography. Jej prace są wykorzystywane przez prestiżowe organizacje pozarządowe, takie jak Greenpeace czy World Wildlife Fund. Od 2018 r. jest fotografką rezydentem magazynu Canadian Geographic, otrzymała tytuł Greenpeace Antarctic Ambassador oraz jest europejską ambasadorką marki Nikon.

Roie Galitz, fotograf

Roie jest światowej sławy fotografem przyrody, działaczem na rzecz ochrony środowiska, przedsiębiorcą i prelegentem. Jego pasją są wyprawy w teren, fotografowanie zagrożonych zwierząt i ich siedlisk. Realizując ją, pogłębił świadomość zagrożeń przyrody wynikających z nasilającego się oddziaływania człowieka. Roie jest europejskim ambasadorem marki Nikon oraz ambasadorem organizacji Greenpeace, wygłosił trzy prelekcje podczas konferencji TED oraz był głównym prelegentem podczas wielu wydarzeń na świecie. Jako przedsiębiorca Roie, kierując się zamiłowaniem do fotografii, tworzenia i piękna naszego świata, założył kilka firm, w tym szkołę fotografowania, którą ukończyło już ponad 30 000 osób, a także agencję fotografii podróżniczej organizującą dziesiątki wypraw rocznie.

Rehab Eldalil, fotografka

Rehab jest nagradzaną reportażystką i opowiadaczką historii wizualnych mieszkającą w Kairze. Jej praca skupia się na obszernym temacie tożsamości, zgłębianym poprzez partycypacyjne działania twórcze. Prowadzi długoterminowy projekt The Longing Of The Stranger Whose Path Has Been Broken (Tęsknota nieznajomej, której drogę przerwano), który został zakwalifikowany do konkursów PHmuseum Women Grant 2021, 6Mois Photojournalism award 2021, Philip Jones awards 2021, Marilyn Stafford award 2021 oraz stypendium Catchlight 2020. Ostatnio Rehab otrzymała nagrodę FotoEvidence w Award 2022 za opublikowanie projektu w postaci książki, a także nagrody World Press Photo Regional Award 2022 i Premi Mediterrani Albert Camus 2022.

Victor Moriyama, fotoreporter

Victor jest brazylijskim fotoreporterem mieszkającym w São Paulo, a jego obszar działalności obejmuje Amerykę Południową i lasy deszczowe Amazonii. Swoją pracą dokumentuje problemy związane z przemocą, która zdominowała relacje społeczne i środowiskowe w Brazylii. Powracające tematy obejmują konflikty, wylesianie oraz ochronę lasów tropikalnych i ich bioróżnorodności, ludobójstwo na ludności tubylczej oraz przyspieszenie zmian klimatycznych. Zaniepokojony niedostatkiem pogłębionych raportów na temat konfliktów w Amazonii, w 2019 r. Victor utworzył projekt @historiasamazonicas, który skupia latynoamerykańskich fotografów zaangażowanych w dokumentowanie współczesnych procesów zachodzących w Amazonii i kształtujących teraźniejszość. Jego ideą jest poszerzanie wiedzy o świecie i angażowanie ogólnoświatowej społeczności w rozwiązywanie problemów dotyczących największego lasu tropikalnego świata. Victor jest stałym współpracownikiem The New York Times, zajmującym się Amazonią i Ameryką Łacińską.

Wacera Njagi, redaktorka ds. fotografii

Wacera mieszka w Nairobi i jest redaktorką ds. fotografii w kolektywie fotografów Everyday Africa. W swojej pracy łączy praktyczne aspekty fotografii, kierownictwa artystycznego i zarządzania projektami medialnymi oraz wykorzystuje różne media komunikacyjne, dyscypliny projektowe i techniki badawcze. Wacera współpracuje z zespołami opowiadającymi historie, działającymi w ramach różnych organizacji, takich jak World Press Photo Foundation, Black Women Photographers, Code For Africa czy Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Pełniąc swoją funkcję w Everyday Africa, Wacera stara się tworzyć historie, które pokazują życie codzienne w Afryce dokładniej niż przekaz powszechnie prezentowany przez media.

Piętnasta edycja konkursu Environmental Photographer Of The Year

Konkurs Environmental Photographer Of The Year w 2022 jest organizowany już po raz 15 i ma na celu zaprezentowanie najbardziej inspirujących fotografii o tematyce ekologicznej. To doroczne wydarzenie stanowi międzynarodową platformę do zwiększania świadomości problemów środowiskowych, które zagrażają naszej planecie.

Przyjmowanie zgłoszeń do konkursu Environmental Photographer Of The Year 2022 już trwa, a udział w nim jest bezpłatny zarówno dla fotografów profesjonalnych, jak i amatorów, ze wszystkich grup wiekowych. Uczestnicy mają szansę zdobyć nagrody pieniężne i rzeczowe, które przyznawane są w sześciu kategoriach, w tym nagrodę główną The Environmental Photographer Of The Year 2022.

W tym roku dodano również panel etyczny, który ma na celu zwiększenie odpowiedzialności i
przejrzystości w wyborze zdjęć. Panel, składający się z ekspertów w dziedzinie etyki dziennikarskiej i fotograficznej, ukazuje informacje i wskazówki dotyczące tegorocznych zasad konkursu, aby pomóc uczestnikom w kwestiach zgody, zezwoleń oraz etycznego przedstawiania ludzi i dzikiej przyrody. Więcej informacji o panelu, który pomoże przy ocenie zdjęć, wybieranych w 2022 r. zamieszczono na stronie epoty.org/ethics-panel.

Wszystkie istotne informacje i linki znajdziesz tutaj: Konkurs Nikon Environmental Photographer of the Year 2022.

Related posts

© AB Foto 2023