Stay connected
Trending News
Lampa pierścieniowa – co warto o niej wiedzieć
Film

Lampa pierścieniowa – co warto o niej wiedzieć

Jeśli zaczynasz przygodę z fotografią lub filmem, prawdopodobnie zdarzyło Ci się stanąć przed wyborem, jakiego źródła światła użyć. Wszechstronnym rozwiązaniem, zapewniającym ciekawe efekty, a jednocześnie nie wymagającym zasobnego portfela jest lampa pierścieniowa. Na co warto zwrócić uwagę przy jej wyborze? Jak z niej korzystać, by uzyskać najciekawsze efekty?

  1. Lampa pierścieniowa – jaką wybrać
  2. Regulacja temperatury barwowej i efekty specjalne lampy LED
  3. Akcesoria do lampy pierścieniowej
  4. Lampa pierścieniowa LED – jak ją wykorzystać

Lampa pierścieniowa – jaką wybrać

Lampa pierścieniowa to źródło miękkiego i rozproszonego światła stałego. Ring light, jak sama nazwa wskazuje, dzięki swojej budowie (diody LED ułożone są na pierścieniu o różnej średnicy), pozwala okalać światłem fotografowany obiekt. Dzięki temu świetnie sprawdza się w fotografii portretowej i produktowej. Światło dobrze oświetla skórę, jednak nie eksponuje jej niedoskonałości.

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej lampy pierścieniowej, warto przeanalizować kilka aspektów. Tak jak w przypadku aparatów czy obiektywów, rodzaj wykorzystywanej lampy ma wpływ na finalny efekt zdjęcia. Jedna sprawdzi się do fotografowania detali, druga do klasycznych ujęć portretowych. Część pozwala uzyskać światło efektowe (kolory RGB) oraz posiada wbudowany uchwyt na telefon, co przypadnie do gustu miłośnikom fotografii mobilnej. Niektóre z nich zabierzesz w plener, a z innych możesz korzystać tylko w studio. Zatem zanim udasz się do sklepu odpowiedz sobie na pytania, do czego będziesz używać lampy, jakie efekty chcesz osiągnąć oraz jakich dodatkowych funkcjonalności potrzebujesz.

Lampa LED czy fluorescencyjna

Istotną różnicą jest rodzaj żarówki. Powszechne jest użycie lamp fluorescencyjnych oraz LED. Pierwsza jest jednym z najpopularniejszych źródeł światła, również w przypadku oświetlenia studyjnego. Dobrze odwzorowuje kolory, jednak jest dosyć ciężka i delikatna, dlatego jej transportowanie może sprawiać problemy. Dodatkowo, lampa pierścieniowa z żarówką fluorescencyjną pobiera dużo energii przez co musi być zasilana z gniazdka elektrycznego. To zmusza do korzystania z niej jedynie z pomieszczeniu z dostępem do prądu.

Lampa LED ma dłuższą żywotność niż klasyczna żarówka do oświetlenia fotograficznego, a także zużywa mniej prądu, dlatego to bardziej ekonomiczny wybór. Jej istotną zaletą jest także to, że nie nagrzewa się, dlatego atmosfera w studio po godzinach zdjęć nie będzie tak niekomfortowa jak przy użyciu klasycznych żarówek. Dzięki temu masz też możliwość używania dyfuzorów z materiału lub tworzyw sztucznych. Twórcy filmów polubią się z każdą lampą LED, ponieważ nie powoduje efektu migotania. Coraz częściej takie urządzenia wyposażone są w zasilacz z portem USB. Możesz zatem podłączyć lampę nawet do powerbanka, co w połączeniu z jej lekką i odporną na uszkodzenia konstrukcją daje ultra-mobilne rozwiązania.

Wybór lampy pierścieniowej

Poszukując odpowiedniej dla siebie lampy pierścieniowej zwróć uwagę na jej rozmiar. Jeśli fotografujesz martwą naturę, a Twój plan zdjęciowy jest niewielki wybierz lampę 10-calową lub 12-calową. Gdy zajmujesz się portretem postaw na lampę 16-calową, która obejmie swoim zasięgiem popiersie modela. Do szerszych kadrów wykonywanych w większych pomieszczeniach warto użyć lamp 18-calowych, które mają większą moc, a większy pierścień zapewnia szerszy strumień światła.

Lampa pierścieniowa LED 10 cali ze statywem

Lampa pierścieniowa LED 10 cali ze statywem

Lampa pierścieniowa LED 12 cali ze statywem

Lampa pierścieniowa LED 12 cali ze statywem

Lampa pierścieniowa LED 16 cali ze statywem

Lampa pierścieniowa LED 16 cali ze statywem

Regulacja temperatury barwowej i efekty specjalne lamp LED RGB

Zwykle żarówka fluorescencyjna posiada jedną, stałą temperaturę barwową. Inaczej sprawa ma się w przypadku lamp LED, gdzie możliwa jest jej zmiana. Masz do dyspozycji rozpiętość od barw ciepłych, przez neutralne, po chłodne kolory. To zwiększa Twoją elastyczność i sprawia, że dużo łatwiej dopasujesz światło do panujących warunków.

Lampa pierścieniowa

Marki, takie jak polecana przez nas Abee (odwiedź stronę producenta), oferują w swoich produktach programy specjalne z palety RGB: efekty widma czy stroboskopu. Te pierwsze przydadzą się zarówno podczas fotografowania jak i nagrywania filmów. Drugie natomiast mogą przypaść do gustu filmowcom lub vlogerom, którzy chcą uatrakcyjnić swoje materiały. Nic nie stoi na przeszkodzie, by te funkcje wykorzystać również w mniej artystycznych celach – na przykład na domówkach, by wprowadzić na nie trochę dyskotekowego klimatu.

Zdalnie sterowana lampa pierścieniowa LED 18 cali

Zdalnie sterowana lampa pierścieniowa LED 18 cali

Bezprzewodowa lampa pierścieniowa LED 12 cali

Bezprzewodowa lampa pierścieniowa LED 12 cali

Akcesoria do lampy pierścieniowej

Lampy ring najczęściej są wyposażone w regulowany statyw. Decydując się na konkretną wysokość, weź pod uwagę przeznaczenie oświetlenia. Jeśli wykonujesz tylko zbliżenia lub fotografujesz osobę, która siedzi wygodniej będzie Ci korzystać z niższego statywu. W przypadku wykonywania zdjęć czy filmów z postacią stojącą, rozważ zakupienie lampy z wyższym statywem w zestawie. W środku lamp pierścieniowych Abee umieszczony jest uchwyt na telefon z giętkim ramieniem. Coraz częściej w ofertach pojawiają się lampy sterowane pilotem, co zdecydowanie usprawnia pracę.

Lampa pierścieniowa

Lampa pierścieniowa LED – jak ją wykorzystać

Jak już wiesz, światło lampy pierścieniowej jest miękkie i równomierne, dlatego świetnie nadają się one zarówno do portretów, jak i zdjęć produktowych. Z powodzeniem oświetlisz modelkę lub modela mając do dyspozycji jedną lampę. Wtedy warto umieścić aparat w środku pierścienia lampy, na wprost twarzy fotografowanej osoby.

Rozwiązaniem, które uatrakcyjni Twoje zdjęcia może być użycie kilku lamp pierścieniowych LED z funkcją zmiany kolorów i efektów specjalnych. Włącz światło o dwóch kontrastowych barwach i ustaw lampy po dwóch stronach fotografowanej osoby lub obiektu. Rewelacyjny efekt gwarantowany!

Lampa pierścieniowa to świetny sprzęt nie tylko dla fotografów. Pracę z tym źródłem światła polubią także wizażystki, stylistki czy miłośnicy rękodzieła. Takie oświetlenie będzie przydatne także podczas wideokonferencji, nagrywania streamów lub TikToków. Więcej o tym jak możesz wykorzystać to praktyczne i wielozadaniowe źródło światła, przeczytasz w artykule Lampa pierścieniowa LED – nie tylko dla fotografów na blogu producenta!

Related posts

© AB Foto 2023