Stay connected
Trending News
Laptop dla studenta – na co zwrócić uwagę
Komputery, Poradniki

Laptop dla studenta – na co zwrócić uwagę

Jesień to nie tylko pumpkin spice latte, liście i zmieniająca się jak pogoda w kalejdoskopie. To także początek roku akademickiego. Czasy, gdy wystarczył gruby notatnik i biblioteka uniwersytecka, już dawno minęły. Obecnie studenci muszą wykonywać projekty, robić obszerne notatki i przerabiać nadesłane przez prowadzących materiały. Do tego wszystkiego potrzebny jest sprzęt, który pomoże uporać się ze studenckimi obowiązkami. W tym artykule podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego dla siebie.

  1. Laptop dla studenta — najważniejsze cechy
  2. Komputer czy tablet
  3. Kiedy kupić nowy laptop
  4. Jaki laptop dla studenta
  5. Podsumowanie

Laptop dla studenta — najważniejsze cechy

Każdy laptop ma swoje przeznaczenie i, choć nie jest ono prawie nigdy z góry założone, można łatwo określić, do czego można wykorzystać poszczególne modele. W innych sytuacjach sprawdzą się lekkie i poręczne laptopy, służące głównie do pracy w chmurze czy przeglądania Internetu, a czemu innemu posłużą napakowane najbardziej wydajnymi podzespołami laptopy gamingowe. W tym artykule skupimy się na laptopach do pracy projektowej.

Wybierając laptopa należy zawsze zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, do których należą:

Pamięć RAM

Obecnie 8 GB pamięci RAM to absolutne minimum, które pozwala na swobodne korzystanie z większości aplikacji. Warto zwrócić uwagę czy konstrukcja komputera umożliwi samodzielne zwiększenie pamięci w przyszłości. Kupując notebook z pamięcią 16 GB, możesz mieć pewność, że nie będziesz musiał dokonywać modernizacji. Ponadto, laptopy z fabrycznie zainstalowanymi 16-gigabajtami pamięci RAM posiadają również proporcjonalnie „mocniejsze” podzespoły.

Dysk twardy

Na komputerach z dyskiem półprzewodnikowym (SSD) szubko uruchamia się system i zainstalowane aplikacje. Jeszcze kilka lat temu w sprzedaży można było znaleźć laptopy z dyskiem HDD (talerzowym), jednak zaprzestano ich produkcji. Laptopy z dyskiem SSD zapewniają szybszy transfer danych, zużywają mniej energii i pracują znacznie ciszej niż ich mechaniczne odpowiedniki, a ponadto są bardziej odporne na wstrząsy i upadek.

Obecnie pojemność dysku 256 GB to absolutne minimum, by móc swobodnie korzystać z laptopa i nie martwić się o brak miejsca na dokumenty, projekty czy zdjęcia lub grafiki. Studentom polecamy jednak modele z dyskami 512 GB i większymi, które zaspokoją potrzeby decydowanej większości użytkowników.

Procesor

Wybierając laptop dla studenta należy mieć na uwadze, aby wyposażony był w wydajny procesor, zapewniający płynną i szybką pracę. Takie procesory to Intel Core i3, i5 lub i7 oraz AMD Ryzen 5 i Ryzen 7. Analizując wydajność procesów, zastosowanych w modelach, które rozważamy, warto skorzystać z porównywarki, na przykład cpubenchmark.net.

Bateria

Dobra bateria to coś, na co zwraca uwagę zdecydowana większość użytkowników laptopów — szczególnie jeśli są to osoby w ciągłym biegu. Długi czas pracy baterii na jednym naładowaniu okazuje się być cenny, gdy w pobliżu nie można znaleźć kontaktu. Laptop z dobrą baterią powinien wytrzymać przynajmniej kilka wykładów bez konieczności ładowania akumulatora. Producenci laptopów podają w specyfikacjach maksymalny czas pracy na baterii oraz informacje o szybkości ładowania (np. 50% w ciągu 45 minut).

Waga

Przemieszczanie się pomiędzy salami wykładowymi czy podróż do domu lub przestrzeni do nauki powinno odbywać się sprawnie i przy jak najmniejszym obciążeniu. Jednym z pierwszych parametrów, na które warto zwrócić uwagę, wybierając laptop dla studenta, jest jego waga. Notebook dla mobilnego studenta nie powinien ważyć więcej niż 1,5 kg. Warto doliczyć do tego wagę ładowarki, średnio 150-400 gramów.

Wymiary, wielkość i rozdzielczość ekranu

Laptop dla studenta powinien być możliwie kompaktowy — to, z cech fizycznych, poza jego wagą, najważniejszy aspekt. Komputery przenośne najczęściej w plecakach lub torbach, a nawet torebkach, dlatego ekran o przekątnej 12-14 cali będzie trafionym wyborem. Większe laptopy polecamy studentom, którym zależy na dużym wyświetlaczu — na przykład grafikom lub studentom kierunków technicznych. Wadą niewielkich laptopów może być jednak ograniczona liczba portów i brak wydzielonej klawiatury numerycznej. Trzeba mieć to na uwadze podczas wyboru swojego urządzenia.

Laptopy mniejsze niż 17, 16 i 15,6 cali nie posiadają wydzielonej klawiatury numerycznej, na co powinni zwrócić uwagę studenci wykonujący obliczenia i pracujący w arkuszach kalkulacyjnych.

Ekran powinien mieć rozdzielczość co najmniej Full HD, a więc 1920 x 1080 pikseli. Tego typu laptopy wypełniają średnią półkę cenową – jest to najpopularniejsza i zarazem wystarczająca rozdzielczość do pracy, przeglądania sieci i grania. Komputery przenośne oferujące wyższą rozdzielczość i pozwalające np. na jednoczesną pracę na dwóch dokumentach ułożonych obok siebie są zdecydowanie droższe.

Obudowa

Zwracając uwagę na obudowę, myślimy nie tylko o tym, by laptop ładnie się prezentował. Estetyka jest oczywiście ważna, jednak zdecydowanie ważniejszym aspektem jest trwałość materiałów, jakie zostały użyte przy składaniu sprzętu. Notebooki z dobrej jakości tworzywa sztucznego lub aluminium posłużą dłużej, a ślady użytkowania, takie jak wytarty palmrest lub klawiatura pojawią się zdecydowanie później.

Klawiatura

Dla większego komfortu warto też zwrócić uwagę na takie drobiazgi, jak podświetlana klawiatura, która doskonale sprawdzi się w zaciemnionej sali wykładowej. Niestety nie jest to standard, dlatego, zwłaszcza jeżeli jesteś nocnym markiem, warto sprawdzić przed zakupem czy dany model komputera ją posiada.

Podświetlana klawiatura niestety nie jest standardem. Jeżeli często pracujesz po zmroku, upewnij się, że laptop, który chcesz kupić taką posiada.

Komputer czy tablet

Wspomnieliśmy o tym, że przy wyborze laptopa na studia warto kierować się jego wagą oraz rozmiarami. Chcemy poświęcić temu nieco więcej uwagi, ponieważ poza laptopami istnieje jeszcze inna, równie atrakcyjna opcja — tablety.

Gdy pierwsze tablety pojawiły się na rynku, kojarzone były przede wszystkim z mobilną rozrywką. Powstało wtedy mnóstwo gier oraz aplikacji, które smakowały najlepiej na około 10-calowych urządzeniach — większych niż smartfon i bardziej poręcznych niż laptop. Z czasem zaczęliśmy doceniać tablety nie tylko jako elektroniczne zabawki, ale całkiem przydatne narzędzia pracy.

Obecnie mnóstwo studentów decyduje się na tablety z rysikiem oraz zewnętrzną klawiaturą. Jest to wyjątkowo lekki sprzęt, na którym można wykonać notatki. Studenci takich kierunków jak biologia, fizyka, czy specjalizacje artystyczne mogą na nich wykonywać szkice czy rysunki, których nie da się wykonać w edytorze tekstowym.

Przykładem tabletu, który można wziąć na uczelnię i pracować na nim jak na laptopie, jest Samsung Galaxy Tab S6 Lite z dołączonym rysikiem S Pen, do którego wystarczy dokupić klawiaturę, by przekształcić go w kompaktowy odpowiednik laptopa. W naszym sklepie kupisz go w kolorze szarym lub niebieskim, obie wersje kolorystyczne dostępne są z Wi-Fi lub LTE. Te z wbudowanym modemem LTE to rozwiązanie ultramobilne, które pozwoli Ci uniezależnić się nie tylko od dostępu do stałego źródła zasilania, ale i od sieci Wi-Fi.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite z dołączonym rysikiem S Pen, to doskonałe narzędzie do konsumowania treści, odbierania i wysyłania maili, a także robienia notatek i szkiców.

Spora część studentów decyduje się na tablet ze względów ekonomicznych — dla wielu z nich jest to wystarczający sprzęt do nauki oraz pracy, przy znacznie mniejszym wydatku.

Kiedy kupić nowy laptop

Moment zakupu nowego laptopa jest pozornie bez znaczenia, ale czy na pewno? Oczywiście nie mówimy tu o sytuacjach, gdy mamy po prostu ochotę na zakup nowego sprzętu. bo wtedy rzeczywiście czas jest zawsze dobry. Decyzję o zakupie laptopa podejmujemy przeważnie wtedy, gdy przesiadamy się z komputera stacjonarnego lub gdy stary laptop nie nadaje się do dalszej pracy.

Kiedy laptop się przegrzewa lub często zawiesza, jest to znak, że trzeba spróbować go naprawić lub… kupić nowy. Podobnie w przypadku, gdy zaczynamy się zastanawiać, dlaczego laptop długo się uruchamia. Może to mieć związek z przeładowaniem aplikacjami uruchamianymi na starcie lub z parametrami technicznymi laptopa, które są już zbyt słabe do uruchomienia najnowszego systemu operacyjnego i pracy z wymagającymi programami.

Początek roku akademickiego to idealny moment na zakup nowego sprzętu. Nowa pora roku — nowy etap — nowy sprzęt. Na nowym, sprawnie działającym komputerze nauka i praca daje więcej frajdy i satysfakcji. Ponadto łatwiej zapanować nad wszystkimi notatkami bez konieczności przerzucania ich pomiędzy komputerami, jeśli nie jesteśmy zwolennikami pracy w chmurze.

Jaki laptop dla studenta

Przyszedł czas na zastanowienie się nad tym, jaki laptop dla studenta sprawdzi się najlepiej. Znając już najważniejsze cechy laptopów dla studentów spróbujmy znaleźć złoty środek i wybrać optymalny sprzęt.

Praca na wysokiej jakości sprzęcie, na przykład 15,6-calowym laptopie HP Pavilion 15 z procesorem Intel Core i5, 16 GB pamięci RAM oraz 1-terabajtowym dyskiem SSD, to, naszym zdaniem, idealna opcja dla studentów kierunków technicznych. Elegancki i smukły, a jednocześnie bardzo wydajny i cichy — cechy doskonale pasujące do komputera na uczelnię, gdzie podczas wykładów trzeba wykonywać mniej lub bardziej skomplikowane czynności obliczeniowe i projektowe.

HP Pavilion 15

HP Pavilion 15

HP Pavilion Aero

HP Pavilion Aero

Inną propozycją, bardziej mobilną, jest HP Pavilion Aero o przekątnej ekranu 13,3”, z procesorem Ryzen 5, 16 GB pamięci RAM oraz 512 GB dyskiem SSD. Laptop ten jest nieco większy od formatu A4 i można go swobodnie wrzucić do plecaka lub większej torebki, a dzięki wadze nieprzekraczającej kilograma, jego ciężar będzie niemalże nieodczuwalny. Wbudowana w ten model komputera przenośnego kamera HP Wide Vision HD zapewnia 88-stopniowy, szeroki kąt widzenia, który pozwala na prowadzenie rozmów wideo z całą rodziną lub ze znajomymi przy zachowaniu wysokiej jakości oraz ostrości przechwytywanego obrazu.

Firma HP dba o wysoką jakość dźwięku, który wydobywa się z laptopów, które produkuje. Oba wyżej wymienione modele laptopów powstały we współpracy z doświadczonym producentem sprzętu audio, firmą Bang & Olufsen.

Podsumowanie

Wymieniliśmy najważniejsze cechy laptopów dla studentów, wspomnieliśmy o możliwościach tabletów i zaproponowaliśmy kilka popularnych i sprawdzonych rozwiązań z naszego sklepu internetowego. Jednak ostateczną decyzję musisz podjąć sam. Zastanów się, do czego najczęściej wykorzystujesz komputer i które cechy urządzenia będą miały dla Ciebie największe znaczenie. Komputer bądź tablet, który sprawdzi się do przeglądania sieci, tworzenia notatek, pracy w arkuszach kalkulacyjnych czy odbierania i wysyłania poczty niekoniecznie poradzi sobie z zadaniami graficznymi, retuszem czy montażem filmowym.

Zdecyduj też, który sprzęt pasuje Ci wizualnie. Dla wielu kwestie estetyczne są równie ważne, jak te praktyczne. Niezależnie od tego czy jesteś przyszłym lekarzem, prawnikiem czy architektem lub twórcą efektów specjalnych, po swojego laptopa powinieneś za każdym razem sięgać z przyjemnością.

Zakupy na raty, leasing i dodatkowa ochrona z AB Foto

Zdajemy sobie sprawę z tego, że zakup laptopa to spory jednorazowy wydatek, dlatego naszym klientom oferujemy atrakcyjne systemy ratalne i leasingowe. W AB Foto możesz także zakupić rozszerzoną gwarancję oraz pełną ochronę, które zabezpieczą Cię przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, takimi jak zalanie czy upadek urządzenia.

Leasing w AB Foto

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z wyborem, zakupem bądź dodatkową ochroną sprzętu, to skontaktuj się z nami – specjaliści ze sklepu internetowego AB Foto są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do 20:00 i w soboty od 10:00 do 18:30.

Related posts

© AB Foto 2023