Stay connected
Trending News
Laptop gamingowy. Najlepszy laptop do gier – ranking 2020
Komputery

Laptop gamingowy. Najlepszy laptop do gier – ranking 2020

Czym jest laptop gamingowy i co go wyróżnia z tłumu innych urządzeń? Notebooki dedykowane do gier to przede wszystkim bardzo wydajne podzespoły, skuteczny układ chłodzenia oraz atrakcyjny design. Laptop gamingowy nie musi być lekki, kompaktowy oraz pracować niewiarygodnie długo na baterii. Z laptopów najbliżej im będzie do mobilnych stacji roboczych, z którymi mają dużo cech wspólnych. W wielu przypadkach, laptop dla graczy może pracować jako stacja robocza, która po godzinach będzie służyć do rozrywki.

 1. Co powinien mieć w sobie laptop gamingowy?
 2. Karta graficzna bijącym serem laptopa dla gracza
 3. Procesor, mózg komputera
 4. Pamięć RAM w laptopie do gier
 5. Na czym trzymać gry? Podpowiedź, na dysku SSD
 6. Chłodno i cicho, aby nic nie przeszkadzało w grze
 7. Łączność, czyli gra multiplayer (i nie tylko) bez przeszkód
 8. Klawiatura, przyjaciel każdego gracza
 9. Ekran, okno na świat gry
 10. Kamera dla streamera
 11. Laptop gamingowy do 5 000 zł
 12. Laptop dla gracza do 6 000 zł
 13. Laptop do gier do 7 000 zł

Co powinien mieć w sobie laptop gamingowy?

Jak wspomniałem wcześniej, laptop gamingowy to przede wszystkim wydajne podzespoły. Ich odpowiednie połączenie będzie eliminować tzw. wąskie gardła, zapewni płynną rozgrywkę, wygodne oglądanie multimediów oraz codzienne korzystanie z komputera.

laptop gamingowy - karta graficzna

Karta graficzna bijącym serem laptopa dla gracza

Z punktu widzenia gracza najważniejsza jest karta graficzna. To jej wydajność w największym stopniu odpowiada za ilość wyświetlanych klatek na sekundę, rozdzielczość oraz ustawienia detali. Z tego powodu w grę wchodzą tylko mocne, dedykowane układy graficzne. W chwili obecnej zdecydowanie najpopularniejsze są karty z rodzin NVIDIA GeForce GTX oraz RTX (RT – ray tracing, sprzętowa obsługa śledzenia promieni). Ich wydajność pozwala na komfortową grę przy zachowaniu wysokiej jakości oprawy graficznej. Kwestia pamięci karty graficznej jest bardzo prosta – im więcej tym lepiej. Obecne minimum to 4 GB, myśląc przyszłościowo warto zdecydować się na laptop wyposażony w 6 lub 8 GB pamięci karty graficznej.

Procesor, mózg komputera

Kolejnym ważnym elementem każdego komputera gamingowego jest wydajny procesor. Absolutne minimum to wyposażony w 4 rdzenie procesor Intel Core lub AMD Ryzen. Ilość rdzeni i taktowanie dobieramy według prostego klucza – im więcej, tym lepiej. Procesory z energooszczędnych serii oznaczanych u obu procentów literą „U” na końcu nazwy, są za słabe do wygodnej gry.

Pamięć RAM w laptopie do gier

Pamięć operacyjna RAM rządzi się podobnymi prawami do pamięci wideo. Im więcej, tym lepiej. Rozsądne minimum to 8 GB pamięci DDR4 o taktowaniu co najmniej 2133 MHz. Mniejsza ilość pamięci lub jej niższe taktowanie znacząco ograniczy wydajność laptopa nie tylko w grach. Procesory AMD Ryzen doskonale wykorzystują pamięć o wyższym taktowaniu.

Na czym trzymać gry? Podpowiedź, na dysku SSD

W obecnym momencie niezbędny jest nowoczesny dysk SSD. Niesamowicie szybka praca, natychmiastowy start systemu oraz bardzo krótkie czasy wczytywania w grach to zaledwie początek długiej listy zalet. Dysk twardy HDD można rozpatrywać tylko jako dodatkowy nośnik do trzymania dużej ilości danych. W dobie rosnących rozmiarów gier oraz dystrybucji cyfrowej wbudowany w laptop napęd optyczny jest zbędny.

konfiguracja laptopa do gier

Chłodno i cicho, aby nic nie przeszkadzało w grze

Wydajne podzespoły montowane w laptopach dla graczy emitują dużo ciepła, przez co systemy chłodzenia instalowane w tych urządzeniach są zdecydowanie wydajniejsze. Wpływa to niekorzystnie na wielkość obudowy, ale jest to niezbędne do stabilnej pracy całego urządzenia. Często są to konstrukcje posiadające oddzielne moduły chłodzące dla procesora oraz karty graficznej, wyposażone w dwa wentylatory oraz systemy miedzianych ciepłowodów.

Łączność, czyli gra multiplayer (i nie tylko) bez przeszkód

Laptopy dedykowane do gamingu są zwykle wyposażone w komplet portów, pozwalających na wygodne połączenie z Internetem oraz podłączenie wszystkich niezbędnych graczom akcesoriów. Najważniejsze z nich to USB 3.0 (alternatywnie nazywane USB 3.1 Gen1). Służące do podłączenia myszki, klawiatury, pendrive oraz wielu innych urządzeń. Wyjścia wideo. Najczęściej w standardzie HDMI oraz Display Port pozwalają na podłączenie zewnętrznego monitora lub projektora. Połączenie z Internet najczęściej wykorzystuje bezprzewodową technologię Wi-Fi. Komputery dedykowane graczom posiadają dwuzakresowe karty Wi-Fi z obsługą pasm 2.4 i 5.0 GHz, gwarantujące stabilne połączenie. Gigabitowe porty LAN pozwalają na przewodowe połączenie laptopa z routerem, dając gwarancję pełnej stabilności połączenia z siecią podczas gry online.

Klawiatura, przyjaciel każdego gracza

Klawiatura w laptopie dla gracza tylko z pozoru jest zwyczajna. Jej odporność i wytrzymałość jest na poziomie klawiatur przeznaczonych dla biznesu. Wytrzymuje setki, a nawet tysiące uderzeń podczas jednej sesji przy grze. Dodatkowo obowiązkowa jest funkcja antighosoting, która zapobiega blokowaniu się klawiatury przy wciśnięciu kilku klawiszy w bardzo krótkim odstępie czasu. Bardzo często laptopy w klawiaturach dla graczy są podświetlone. Nie tylko daje to piękny efekt wizualny, jednocześnie poprawia czytelność klawiszy przy zgaszonym świetle.

laptop gamingowy HP Omen

Ekran, okno na świat gry

Ekran w laptopie jest niesamowicie ważny. Kluczowe parametry to przekątna, rozdzielczość oraz częstotliwość odświeżania. Przekątna to najczęściej 17,3 i 15,6 cala. Większa sprawdza się świetnie kiedy z laptopa korzystamy w jednym miejscu, gdzie większe rozmiary i wyższa waga nie przeszkadzają w swobodnym korzystaniu z laptopa. 15,6 cala sprawdzi się w momencie kiedy lubimy zabrać laptopa ze sobą do znajomych, na wypad do innego miasto lub na wyjazdowy mecz. Rozdzielczość to najczęściej FullHD (1920 x 1080), chociaż w topowym konstrukcjach bardzo często spotykamy matryce o rozdzielczości WQHD (2560 x 1440) oraz UHD (3840 x 2160). Pamiętajmy że wyższa rozdzielczość to większe obciążenie dla karty graficznej. Bardzo często spotykana jest technologia AMD FreeSync oraz NVDIA G-SYNC, synchronizująca odświeżanie monitora z ilością klatek, dająca, zwłaszcza na laptopach wyposażonych w ekrany 144 Hz idealny obraz.

Kamera dla streamera

W dobie streamingu ważnym dodatkiem do laptopa jest kamera internetowa. Dzięki niej podczas streamingu widzowie będą widzieli nie tylko grę, ale także Ciebie i Twoje emocje. Jest także fajnym dodatkiem kiedy chcesz porozmawiać z znajomymi na wideokonferencji.

Laptopy gamingowe polecane przez AB Foto – od gracza, dla graczy

Laptop gamingowy do 5 000 zł

Poniżej 5000 złotych polecam laptopa HP Omen 15-en0015nw. Uzbrojony w 6 rdzeniowy procesor AMD Ryzen, 8 GB pamięci ram DDR4 3200 MHz oraz kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX1650 Ti jest doskonałym wejściem do świata laptopów dla graczy. Dysk SSD o pojemności 256 GB zapewni Ci błyskawiczny start komputera oraz wystarczającą ilość miejsca. Dodatkowym atutem jest zainstalowany system Windows 10 Home.

Laptop dla gracza do 6 000 zł

W nieco większym budżecie polecam kolejny model z serii HP Omen 15-ek0000nw. Wyposażony w procesor Intel Core i5 10300H, 16 GB pamięci RAM DDR4 2933 Mhz oraz kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX1660 Ti jest już na tyle silny żeby odpalić nowe gry przy wysokim poziomie detali. Dysk SSD M.2 o pojemności 512 GB zapewni Ci wystarczająco miejsca dla kilku nowych gier. Ekran o częstotliwości odświeżania 144 Hz będzie w stanie dać Ci idealnie płynny obraz w szybkich grach.

Laptop gamingowy

Laptop do gier do 7 000 zł

W porównaniu do laptopa w budżecie do 6000 ten został wyposażony w kartę graficzną z serii NVIDIA GeForce RTX. HP Omen 15-ek0002nw dla graczy pozwoli Ci na wygodne wejście w świat dwóch nowoczesnych technologii DLSS – znacząco podnoszącej ilość wyświetlanych klatek na sekundę kosztem minimalnej utraty jakości obrazu. Druga technologia to RT – śledzenie promieni w rzeczywistym, co w grze daje efekt fotorealistycznego oświetlenia sceny. Nowe gry wykorzystujące ray-tracing potrafią wyglądać obłędnie.

Wszystkie laptopy HP OMEN mają podświetlaną klawiaturę, system dźwięku opracowany przez firmę Bang & Olufsen oraz idealną do streamingu kamerę internetową HP Wide Vision HD z dwoma mikrofonami cyfrowymi.

Related posts

© AB Foto 2023