Stay connected
Trending News
Obiektywy Nikon Z – zestawienie
Fotografia

Obiektywy Nikon Z – zestawienie

Aparaty bezlusterkowe z impetem weszły na rynek fotograficzny. Firmy prześcigają się w coraz to nowszych i lepszych rozwiązaniach. Konstruując nowy system obiektywów do aparatów bezlusterkowych, taki jak system Nikon Z, producenci aparatów szybko zorientowali się, że aby przekonać zarówno początkujących jak i doświadczonych fotografów do przejścia na nowy system, muszą zaoferować im również najwyższej klasy optykę. Jednak produkcja to nie wszystko – małe teasery z tego, co powstanie w najbliższym czasie jeszcze bardziej rozpalają chęci i ekscytację fotografów. Utwierdza ich to w przekonaniu, że z jeszcze większą łatwością poszerzą swoje horyzonty w ramach nowego systemu.

  1. Innowacyjny system Nikon Z
  2. Obiektywy dla systemu Nikon Z – seria S
  3. Nikkon Z – Trzech wspaniałych
  4. Nikkor Z 58mm f/0.95 Noct – powrót do tego co najlepsze
  5. Nikkor Z 50mm – bajeczne lata 50
  6. Nikon Z – szybkie obiektywy dla każdego
  7. Rodzina obiektywów f/4
  8. Nikon Z – elastyczne zoomy podróżne
  9. Telekonwertery Nikkor

Innowacyjny system Nikon Z

Po zastosowaniu w lustrzankach sprawdzonego, ale ograniczającego systemu mocowania F firma Nikon postanowiła przesunąć granicę technologiczną, wprowadzając system mocowania Z dla aparatów bezlusterkowych.

Inżynierowie firmy Nikon zaprojektowali mocowanie o bardzo dużej średnicy 55 mm i niewielkiej odległości kołnierza wynoszącej zaledwie 16 mm, mierzonej od matrycy do przedniej części mocowania obiektywu. Tak duży otwór, o 17% większy niż w przypadku mocowania F, przy stosunkowo niewielkiej odległości od mocowania do matrycy, pozwala na bardziej wydajne konstrukcje optyczne. Większe otwory to jeszcze lepszy dostęp do światła i ostrzejsza optyka z mniejszymi zniekształceniami. Nowe mocowanie Nikon Z obejmuje także poprawiony i szybszy transfer danych między aparatami i obiektywami.

nikon z

Obiektywy dla systemu Nikon Z – seria S

Najbardziej charakterystyczna linia obiektywów Nikkor Z to seria S – konstrukcja dopracowana o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Ogromna rozdzielczość obiektywów daje w rezultacie niezwykle ostry obraz bez kolorowych obwódek i artefaktów. Jednak to dopiero początek w tworzeniu optyki – Nikon cały czas pracuje nad mniejszymi i lżejszymi obiektywami do rozwijającej się oferty aparatów. Poznajmy więc obecną i przyszłą ofertę obiektywów Z od firmy Nikon.

Nikkon Z – Trzech wspaniałych

Fotografowie dzielą się na dwie grupy: fanów stałek oraz zakochanych w zoomie. Dla tych drugich najlepszym wyborem będzie doskonałe trio które łączy stała przysłona f/2,8. 

Zakres ogniskowych od ultraszerokokątnego do teleobiektywu sprawdzi się szczególnie w torbie fotografa-podróżnika, ale nie tylko. Obiektywy Z 14-24mm f/2,8 S, NIKKOR Z 24-70mm f/2,8 S oraz NIKKOR Z 70-200mm f/2,8 VR S doskonale sprawdzą się w każdej sytuacji.

Nikkor Z 58mm f/0.95 Noct – powrót do tego co najlepsze

Czy znasz legendę Noct-NIKKOR 58mm f/1.2? Niesamowite zdjęcia, prawda? Ta genialna konstrukcja była produkowana przez 20 lat, począwszy od 1977 roku. Obiektyw stworzony został z myślą o fotografowaniu przy słabym oświetleniu z ręki i został specjalnie zaprojektowany do usuwania efektu komy na krawędziach kadru – dzięki czemu gwiazdy na nocnym niebie są widoczne jako punkty światła, a nie plamy w rogach obrazu. Firma Nikon postanowiła ożywić kultową nazwę „Noct” za pomocą obiektywu NIKKOR Z 58mm f/0.95 S Noct. Nie musisz przecierać oczu ze zdumienia – zgadza się, przysłona o wartości 0,95, to rekordzista z całej grupy obiektywów Nikkor.

Nikkor Z 50mm – bajeczne lata 50

50 mm – wspaniała, wszechstronna ogniskowa, obiektyw najczęściej wybierany dla osób które chcą iść krok dalej po podstawowym, kitowym szkle. Jego główne zastosowanie to portrety. Sprawdza się również podczas reportaży ślubnych. Ten stałoogniskowy obiektyw odpowiada kątowi widzenia ludzkiego oka dzięki czemu nie przerysowuje rzeczywistości. Nikon nie zatrzymuje się przy jednym modelu. Ogniskowa 55 mm dostępna jest w dwóch wersjach – NIKKOR Z 50 mm f/1,8 S oraz NIKKOR Z 50 mm f/1,2 S.

Nikon Z – szybkie obiektywy dla każdego

Oprócz dwóch opcji 50 mm firma Nikon wprowadziła na rynek inne obiektywy stałoogniskowe o małej wartości przysłony, które obejmują ogniskowe popularne dla fotografów krajobrazów, fotografii ulicznej i portretów. Są to obiektywy NIKKOR Z 20mm f/1,8 S, NIKKOR Z 24mm f/1,8 S, NIKKOR Z 35mm f/1,8 S i NIKKOR Z 85mm f/1,8 S. Wszystkie te obiektywy, przeznaczone do pracy przy słabym oświetleniu i płytkiej głębi ostrości, mają maksymalny otwór przysłony f/1,8 i noszą oznaczenie S-Line.

Rodzina obiektywów f/4

Jeśli chodzi o poręczność przy zachowaniu doskonałej jakości optycznej, możesz postawić na obiektywy zmiennoogniskowe ze stałą przysłoną f/4. Firma Nikon przygotowała dla fotografów, którzy lubią podróżować z lżejszymi zestawami, modele NIKKOR Z 14-30mm f/4 S i NIKKOR Z 24-70mm f/4 S. Jeśli nie zależy Ci na bardzo jasnym obiektywie, nie robisz zdjęć w ciemnych miejscach, możesz przemyśleć zakup wspomnianych modeli. Dzięki temu Twoja torba ze sprzętem będzie lżejsza a ramię mniej obolałe.

Nikon Z – elastyczne zoomy podróżne

Jeśli waga jest na wagę złota, a do fotografowania nie potrzebujesz jasnej, stałej wartości przysłony, mocowanie Z oferuje kilka wszechstronnych obiektywów zmiennoogniskowych przeznaczonych dla fotografów podróżujących. Obiektyw NIKKOR Z 24-200mm f/4-6,3 VR należy do kategorii obiektywów typu zoom „wszystko w jednym” – od szerokiego kąta do dalekosiężnego teleobiektywu w jednej konstrukcji. Jeśli naprawdę chcesz, aby Twój aparat serii Z stał się kompaktowym partnerem w podróży, malutki NIKKOR Z 24-50mm f/4-6,3 spełni Twoje oczekiwania.

Nikkor DX Z

Seria Z to nie tylko aparaty pełnoklatkowe – Nikon stworzył też aparat Z z mocowaniem formatu DX. Wraz z pierwszym aparatem formatu Z z mocowaniem DX zapowiedziano parę obiektywów z „zestawu”: NIKKOR Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR i NIKKOR Z DX 50-250mm f/4.5-6.3 VR.

Telekonwertery Nikkor

Dla osób poszukujących większego zasięgu z niektórymi teleobiektywami firma Nikon przygotowała parę telekonwerterów z mocowaniem Z: telekonwerter Z TC-1,4x i telekonwerter Z TC-2x.

Przyszłość mocowania Z jest jasna. Firma ogłosiła rozwój nadchodzącego flagowego bezlusterkowca Nikon Z 9 z nowym sensorem, zaktualizowanym przetwarzaniem i obsługą wideo 8K. Ten rozwój, wyglądaja na pewną przyszłość dla mocowania Z. Może kiedyś będzie mogło rywalizować z kultowym mocowaniem Nikon F.

Jakie obiektywy z mocowaniem Z są na Twojej liście życzeń? A może czekasz na szkło które ma pojawić się już wkrótce? Daj znać w komentarzu!

Related posts

© AB Foto 2023