Stay connected
Trending News
Pierwszy aparat – wybór nie jest łatwy…
Fotografia

Pierwszy aparat – wybór nie jest łatwy…

Czasem w życiu bywa tak, że stajemy przed bardzo trudną decyzją, która może zdecydować o naszej przyszłości. Właśnie taką decyzją jest wybór pierwszego aparatu. No, może trochę przesadzam, ale pierwszy aparat i jego zakup może mocno wpłynąć na naszą przyszłość. Kto wie, może ten zakup sprawi, że będziesz drugim Stevem McCurry’m, Anselem Adamsem lub Robertem Capą.

  1. Lustrzanka na pierwszy aparat?
  2. Jeśli nie lustro to aparat kompaktowy
  3. Bezlusterkowe APS-C, czyli kompromis
  4. Pierwszy aparat – jaki wybrać?

Wybór aparatu nie jest łatwy, tym bardziej pierwszego. Nie wiemy tak naprawdę, czego oczekujemy, co chcemy z nim robić i jak wykorzystać jego możliwości. Ilość dostępnych na rynku modeli w tym nie pomaga. Mamy lustrzanki, bezlusterkowce, kompakty. Dodać do tego jeszcze różne wielkości matrycy i jak tu coś wybrać? W tym wpisie postaram się pomóc i ukierunkować w wyborze – jaki pierwszy aparat wybrać.

Lustrzanka na pierwszy aparat?

Czemu nie? Jednak zrezygnowałbym z pełnoklatkowych aparatów. Są one drogie i początkujący fotograf nie wykorzysta ich potencjału i możliwości. Będzie to zbędny wydatek, który może dodatkowo zniechęcić do dalszego fotografowania. Zrozumienie i nauczenie się tych aparatów wymaga czasu i wprawy.

Jednak kompletny amator nie musi rezygnować z lustra. Dobrym wyborem będzie aparat z matrycą APS-C. Do pierwszych kroków z fotografią i do nauki idealne będą podstawowe aparaty Nikona lub Canona – szczególnie, że dostępne są w zestawach z obiektywami. Podstawowymi, to fakt, jednak wystarczą one do nauki fotografii. Taki aparat pozwoli poznać fotografię nieco bardziej i zgłębić jej tajniki. Nie będzie dobry tylko na samym początku, ale i w późniejszym, średnio-zaawansowanym etapie. Jednak wtedy, konieczne jest zainwestowanie w lepsze obiektywy.

pierwszy aparat

Lustrzanki do 2000 zł:

Lustrzanki do 3000 zł:

Bardziej zaawansowane lustrzanki APS-C za ok. 5000 zł:

Jeśli nie lustro to aparat kompaktowy

Aparat kompaktowy jest jednym z pierwszych wyborów na pierwszy aparat. Jest on idealnym wyborem, jeśli cenimy sobie poręczność i małą wagę. Kompakt zmieścić możemy w zasadzie wszędzie i też wszędzie ze sobą zabrać, nie nadwyrężając kręgosłupa, jak w przypadku niektórych lustrzanek i kilku obiektywów do niej. Jest to idealny wybór dla kogoś, kto od aparatu oczekuje tego, że dzięki niemu utrwali wakacyjny wyjazd, rodzinną imprezę czy spotkanie ze znajomymi.

Jest to wybór dla kogoś kto na dalszy plan odkłada bardziej zaawansowaną zabawę fotografią czy edycję. Kompakt ma robić dobre zdjęcia i tyle. Jasne, nowsze kompakty oferują manualny tryb zdjęć, a niekiedy nawet możliwości zbliżone do podstawowych lustrzanek. Brakuje im jednak wymiennych obiektywów, które ogromnie zwiększają możliwości fotografowania. Poniżej kilka godnych polecenie propozycji.

Kompakty do 1000 zł:

Kompakty do 2000 zł:

Kompakty powyżej 2000 zł:

Bezlusterkowe APS-C, czyli kompromis

Ostatnio coraz popularniejsze stają się systemy bezlusterkowe. W 2018 i 2019 na rynek pełnoklatkowych bezlusterkowców dołączyły propozycje od Nikonai Canona, a niebawem zobaczymy też taki system od Panasonica. Również aparaty z matrycą APS-C są wydawane w systemie bezlusterkowym i jest to dobry pomysł na pierwszy aparat. Dostajemy bardzo dużo możliwości, łącznie z wymienną optyką, przy zachowaniu niskiej wagi i małych rozmiarów. Oczywiście takie rozwiązanie jest droższe, niż aparaty kompaktowe, ale też na więcej nam pozwalają.

Trzeba też liczyć się z tym, że w bezlusterkowcach zamiast wizjera optycznego, mamy elektroniczny. Obraz z takiego wizjera nie oddaje do końca rzeczywistości, a jest już wynikiem przetworzonego obrazu. Przekłada się to również na żywotność baterii. Musi ona zasilać więcej elektronicznych podzespołów, przez co wytrzyma krócej, niż w przypadku lustrzanek.

Bezlusterkowiec APS-C do 2000 zł:

Bezlusterkowiec APS-C do 3000 zł:

Bezlusterkowiec APS-C powyżej 4000 zł:

MICRO 4/3 też jest opcją

Jest też jeszcze jedna opcja. Mowa oczywiście o systemie Micro 4/3. Jest to system bezlusterkowców Olympus i Panasonic, który odnosi się do wielkości matrycy oraz proporcji obrazu. Wielkościowo Micro 4/3 jest nieco mniejsze niż APS-C.

Ponadto aparaty w tym systemie korzystają z autofokusa opartego o detekcję kontrastu, a nie detekcję fazy, jak jest w przypadku lustrzanek. Jednak nie to jest głównym tematem. Micro 4/3 to dosyć nowy system, który zadebiutował w 2008 roku i oferuje aparaty zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Jest kilka pozycji, które śmiało można polecić na pierwszy aparat.

Micro 4/3 do 2000 zł:

Micro 4/3 do 3000 zł:

Micro 4/3 powyżej 3000 zł:

Pierwszy aparat – jaki wybrać?

Jak widać, na rynku jest sporo propozycji, które warto rozważyć na pierwszy aparat. Wszystko oczywiście zależy od tego, do czego ma on nam służyć. Jednak powyższe propozycje są jednymi z najlepszych możliwych do rozważenia przy tej niezwykle trudnej decyzji, która może przełożyć się na wielką miłość do fotografii.

Related posts

© AB Foto 2023