Stay connected
Trending News
Sigma 150-600 mm f/5-6.3 DG DN OS – recenzja
Fotografia

Sigma 150-600 mm f/5-6.3 DG DN OS – recenzja

Japońska marka po raz kolejny otwiera fotografom nowe możliwości i prezentuje obiektyw sportowy Sigma 150-600 mm f/5-6.3 DG DN OS. Co w nim wyjątkowego?

  1. Sigma 150-600 mm DG DN
  2. Sigma 150-600 mm f/5-6.3 – optyka
  3. Stabilizacja obrazu w Sigmie 150-600mm
  4. Ultra Teleobiektyw Sigma Sport 150-600 mm f/5-6.3

To pierwszy obiektyw z serii sportowej zbudowany specjalnie dla pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych, wyróżnia się jedną z najdłuższych ogniskowych w wersji DG DN dostępnych obecnie w ofercie Sigmy. Jest to ultra-teleobiektyw z udoskonaloną optyką, zaktualizowanymi funkcjami obsługi oraz zmienioną konstrukcją, która jest lżejsza i mniejsza niż poprzednie wersje tego samego obiektywu przeznaczone dla lustrzanek. Jako pierwszy obiektyw noszący nazwę Sports, Sigma widzi w tej linii produktów coś więcej niż tylko szybkie i wyraziste obiektywy, z których firma jest najbardziej znana; jest to super tele-zoom o szybkości i optyce wymaganej przez fotografów sportu, dzikiej przyrody i nie tylko.

Sigma 150-600 mm f/5-6.3 DG DN OS Sports / Sony E

Cena 6390.00 zł

Sigma 150-600 mm f/5-6.3 DG DN OS Sports / Panasonic L

Cena: 6390.00 zł

Sigma 150-600 mm DG DN

Możesz sobie pomyśleć „Sigma ma już obiektyw 150-600mm. Czekaj,
oni już mają dwa, a jeden z nich jest obiektywem sportowym… czym ten się różni?”. Kluczem jest przyrostek DG DN w nazwie obiektywu, który wskazuje, że ten obiektyw został zbudowany od podstaw specjalnie dla pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych, czyli tych z mocowaniem Sony E i Leica L. Jednak poza kilkoma dodatkowymi literami w nazwie, obiektyw ten posiada nową, bardziej zaawansowaną konfigurację optyczną, która jest dostosowana do konstrukcji bezlusterkowych i sensorów o wyższej rozdzielczości, a przy tym jest bardziej kompaktowa. Posiada on także nowy system autofokusa oraz kilka zaktualizowanych aspektów obsługi, w tym regulację momentu obrotowego zoomu oraz przyciski funkcyjne zapewniające bardziej intuicyjne sterowanie.

Sigma Sports 150-600mm

Sigma 150-600 mm f/5-6.3 – optyka

Jeśli chodzi o optykę, nowy obiektyw posiada układ 25 elementów w 15 grupach, w tym sześć elementów ze szkła o niskiej dyspersji, które tłumią kolorowe obwódki i aberracje chromatyczne w całym zakresie ogniskowych. Szkło zostało również zoptymalizowane pod kątem zachowania ostrości na obu końcach zakresu zoomu. Według producenta to jakość bokeh była głównym problemem podczas przeprojektowywania tego obiektywu, a gładkie obszary nieostrości z naturalną kompresją są znakiem rozpoznawczym nowego systemu optycznego. Dodatkowo flary są również dobrze niwelowane dzięki zastosowaniu powłoki Super Multi-Layer Coating, która utrzymuje wysoki kontrast i wierne odwzorowanie kolorów podczas pracy w ostrym świetle.

Poza ulepszeniami optycznymi, jedną z innych wartych odnotowania zmian w tym obiektywie jest zaktualizowany system autofokusa. Sprzęt przeznaczony do bezlusterkowców działa cicho i płynnie, dzięki czemu lepiej spełnia potrzeby związane z bezgłośnym robieniem zdjęć i nagrywaniem filmów. System AF wykorzystuje silnik krokowy w połączeniu z czujnikiem magnetycznym, który pomaga precyzyjnie prowadzić soczewkę ogniskującą na większych odległościach, aby nadążyć za śledzeniem obiektu.

Stabilizacja obrazu w Sigmie 150-600mm

W uzyskaniu ostrych obrazów pomaga także system stabilizacji obrazu OS, który kompensuje do 4 stopni drgań aparatu, ułatwiając korzystanie z fotografowania z ręki. Nowa Sigma posiada dwa różne tryby stabilizacji dostępne na tubusie obiektywu oraz tryby OS, które można dostosować do wersji obiektywu z mocowaniem L za pośrednictwem opcjonalnej stacji dokującej USB. Wspomniana stacja umożliwia także użytkownikom obiektywów z mocowaniem typu L, tworzenie własnych limitów zakresu ogniskowania oraz przypisywanie innych funkcji do trzech przycisków AFL na tubusie obiektywu. Obiektyw jest również kompatybilny z opcjonalnymi telekonwerterami TC-1411 1,4x i TC-2011 2x, co pozwala jeszcze bardziej zwiększyć zasięg zoomu.

Sigma wyraźnie chce, aby ten obiektyw z serii sportowej sprostał trudnym warunkom i zmieniającemu się środowisku fotografowania – fotografia sportowa, fotografowanie zwierząt lub szybko poruszających się obiektów. W związku z tym, obiektyw posiada odporny na kurz i zachlapania tubus z gumowymi uszczelkami przy mocowaniu obiektywu oraz wokół pierścieni ogniskowania i zoomu. Powłoka olejo i wodoodporna została również zastosowana na przednim elemencie, aby uodpornić go na krople wody i ułatwić czyszczenie obiektywu.

Sigma 150-600 – konstrukcja zoomu

Jeśli chodzi o obsługę, obiektyw Sigma 150-600 mm posiada konstrukcję ogniskowania o podwójnym działaniu, która pozwala na zmianę pozycji zoomu poprzez obracanie pierścienia lub poprzez pchanie i ciągnięcie tubusu do żądanego punktu. Moment obrotowy pierścienia zoomu może być również dostosowany do preferencji użytkownika lub po prostu do zablokowania pierścienia w miejscu – zapobiega to niepożądanym zmianom. Obiektyw został zbudowany z kompozytu stabilnego termicznie (TSC) oraz aluminium. Sigma Sport 150-600 mm f/5.0-6.3 jest dostarczana z wyjmowanym, kompatybilnym z typem Arca, gniazdem statywowym TS-121 który można bezpośrednio zamontować na głowicach statywowych.

150-600mm f/5-6.3 DG DN OS Sports jest pierwszym obiektywem sportowym Sigmy, swoją konstrukcję pożyczył ze znanej konstrukcji lustrzanek i tchnął w nią nowe życie. W porównaniu do sportowego obiektywu 150-600mm zaprojektowanego dla lustrzanek, nowy obiektyw DG DN jest lżejszy i krótszy. To imponujące jak na obiektyw, który zawiera również bardziej zaawansowaną optykę, szybszy AF i nadal oferuje trwałą, uszczelnioną przed warunkami pogodowymi konstrukcję.

Ultra Teleobiektyw Sigma Sport 150-600 mm f/5-6.3

Co sądzicie o pierwszym obiektywie Sigmy z serii Sport do aparatów bezlusterkowych? Chcielibyście posiadać go w swojej kolekcji? Naszym zdaniem, Sigma 150-600mm f/5-6.3 DG DN OS Sports to idealny wybór do fotografii dzikiej przyrody, sportu ale nie tylko – swoje zastosowanie znajdzie również w innych dziedzinach fotografii. Dajcie znać co sądzicie i jakie są Wasze odczucia na temat obiektywu od Sigmy.

Related posts

© AB Foto 2023