Stay connected
Trending News
Nikon Z fc – recenzja nowego retro aparatu
Fotografia

Nikon Z fc – recenzja nowego retro aparatu

Nowy Nikon Z fc był inspirowany jednym z najlepszych aparatów filmowych wszechczasów – lustrzanką FM2. Czy dorównuje swojemu pierwowzorowi?

  1. Nikon Z fc – wybierz swój model
  2. Specyfikacja aparatu Nikon Z fc
  3. Jakość obrazu w modelu Z fc
  4. Stylistyka retro aparatu Z fc

Wystarczy rzut oka na nowy aparat Nikon Z fc, aby pomylić go z aparatem filmowym. Pomimo nowoczesnej 20,9-megapikselowej matrycy najnowszy korpus aparatu formatu DX (APS-C) firmy Nikon czerpie inspiracje z kultowej lustrzanki FM2. Obejmuje to znajomy kształt wizjera oraz eleganckie skórzane wykończenie wokół gripa.

Aby dopełnić wygląd, firma Nikon wprowadziła także nowy super kompaktowy obiektyw NIKKOR Z DX 16-50mm f/3,5-6,3 VR oraz nowy obiektyw NIKKOR Z 28mm f/2,8 (SE), który wygląda jak z czasów, gdy FM2 był produkowany w latach 80. i 90.

Nikon Z fc + DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR

Cena 5299.00 zł

Aparat Nikon Z fc + 28mm f/2.8 SE

Cena: 5499.00 zł

Specyfikacja aparatu Nikon Z fc

Serce aparatu to 20,9-megapikselowa matryca formatu DX. Jest o około 25% mniejsza niż pełnoklatkowe matryce formatu FX. Wybór ten ma sens przy cenie aparatu wynoszącej 4499 zł za body, który jest skierowany głównie na rynek entuzjastów i pasjonatów. System autofokusa obejmuje około 85% kadru w obu kierunkach.

Nowością jest złącze USB-C, nie tylko dla szybszego transferu danych, ale także do dostarczania energii. Zdecydowanie bardzo przydatna funkcja podczas długich dni zdjęciowych lub pracy wideo. Wystarczy podłączyć aparat do wystarczająco mocnej ładowarki i można dalej działać.

Jedną z głównych cech, która wywiera największe wrażenie jest ulepszony system autofokusa, w tym śledzenie obiektu. Aparat ustawia ostrość szybko i sprawnie. Potrafi niezawodnie wykrywać twarze i oczy nawet przez okulary przeciwsłoneczne. Jeśli wybierzesz obiekt ręcznie, aparat będzie się go trzymał i nie puści go tak długo, jak będzie go widział.

Migawka jest dość cicha i przyjemnie brzmiąca. Elektroniczny celownik o rozdzielczości 2,36 mln pikseli jest wystarczająco ostry, szybki i jasny.

Jakość obrazu w modelu Z fc

Aparat mile zaskakuje niskim poziomem szumów przy wyższych wartościach ISO. Kolory rejestrowane przez aparat są typowo „Nikonowskie”. Oznacza to, że są one dokładne i pozbawione ciepłego
lub zimnego zabarwienia, które stosują inni producenci. Sceny są uchwycone uczciwie, a zakres dynamiczny jest przyzwoity. APS-C nie jest już kulą u nogi dla wymagających i kreatywnych fotografów, a Nikon Z fc jest tego idealnym dowodem.

nikon z fc

Dzięki adapterowi, model Z fc ma dostęp do ogromnej liczby starych obiektywów manualnych Nikona, które wyglądałyby i czułyby się niesamowicie na tego typu korpusie.

Stylistyka retro aparatu Z fc

Od frontu aparat mógłby niemal uchodzić za aparat filmowy, gdyby nie umieszczone z przodu kółko sterujące. Górna część korpusu jest podobnie ozdobiona elementami sterującymi w stylu retro. Nawet kształt wizjera na górze Z fc jest bardzo podobny do FM2.

nikon z fc

Na górze po lewej stronie aparatu znajduje się pokrętło ISO, gdzie w modelu FM2 znajduje się pokrętło przewijania filmu. Pokrętło czasów migawki, spust migawki pozostają takie same w obu aparatach. Ponieważ model Z fc nie potrzebuje dźwigni przewijania filmu, Nikon zastąpił ją pokrętłem kompensacji ekspozycji. Oczywiście, nowy aparat cyfrowy posiada również przycisk nagrywania filmów, którego brakuje w modelu FM2.

Dodatkowe cechy aparatu Nikon Z fc

3-calowy ekran o rozdzielczości 1 miliona punktów wydaje się dość standardowy jak na tę kategorię, ale jest on w pełni przegubowy, co umożliwia fotografowanie pod nietypowymi kątami. Z fc może nagrywać filmy w rozdzielczości UHD 4K z różną liczbą klatek na sekundę, a wbudowane WiFi pozwala na połączenie z aplikacją Nikon podczas fotografowania.

Related posts

© AB Foto 2023