Japońska firma wprowadza nową generację kultowego obiektywu o ogniskowej 85 mm ze światłem f/1,2 – Canon RF 85mm F1.2L USM. Nowy model, który uzupełnia serię obiektywów RF, oferuje najwyższą jak dotąd rozdzielczość spośród wszystkich szkieł Canon.
- Imponująca rozdzielczość w każdych warunkach
- Wysoka jasność F1.2
- Wyjątkowe osiągi i trwałość
- Canon RF 85mm F1.2L USM funkcje kluczowe
Cechuje go bardzo duży otwór przysłony i znakomita szybkość autofokusa, co czyni go niezawodnym narzędziem w rękach portrecistów i fotografów ślubnych. Po ogłoszeniu przez Canon w lutym br. informacji o pracach nad sześcioma nowymi obiektywami do systemu EOS R, RF 85mm F1.2L USM jest pierwszym z nowych modeli, które zaprezentowano w 2019 r. Obiektyw ten, doceniony przez wielokrotnie nagradzaną fotografkę ślubną i ambasadorkę Canon Europe – Félicię Sisco – przeniesie użytkowników korzystających do tej pory z obiektywu EF 85mm f/1,2L II USM, na jeszcze wyższy poziom wydajności podczas pracy na planie.

Imponująca rozdzielczość w każdych warunkach
Zaprojektowane dla systemu EOS R mocowanie obiektywu RF rozszerza możliwości fotografii i filmowania, dając użytkownikom potężne narzędzie do rozwijania ich umiejętności kreatywnego obrazowania. Stała ogniskowa 85 mm zapewnia optymalną perspektywę do portretów i fotografowania twarzy. RF 85mm F1,2L USM jest drugim obiektywem Canon obok EF 35mm f/1,4L II USM, w którym zastosowano unikalną technologię Blue Spectrum Refractive Optics, ograniczającą występowanie aberracji chromatycznej, poprawiając tym samym rozdzielczość i ostrość. Dodatkowo obiektyw wyposażono w soczewki asferyczne i UD.
Wysoka jasność F1.2
RF 85mm F1.2L USM należy do najjaśniejszych obiektywów Canon wyposażonych w automatyczny system AF, przeznaczonych do pełnoklatkowych aparatów bezlusterkowych. W połączeniu z krótkim tubusem i systemem Dual Pixel CMOS AF, bardzo niska wartość przysłony (F1.2) pozwala osiągnąć oszałamiająco płytką głębię ostrości z efektem bokeh, umożliwiając gładkie „odcięcie” fotografowanego obiektu do tła. Duży otwór przysłony wpuszcza na matrycę nawet o 50 procent więcej światła niż w przypadku obiektywu z przysłoną f/1.4, co sprawia, że RF 85mm F1.2L USM w połączeniu z pełnoklatkowymi bezlusterkowcami Canon świetnie sprawdzi się w słabych warunkach oświetleniowych – EOS R pozwala na automatyczne ustawienie ostrości nawet przy -6EV, a EOS RP – przy -5EV.
Używając tego samego silnika ultradźwiękowego (USM) co obiektyw RF 50mm, nowa konstrukcja RF 85mm gwarantuje sprawną i cichą pracę AF, także podczas śledzenia obiektów. W połączeniu z wysokowydajnym mikroprocesorem i oprogramowaniem wspierającym, mocowanie obiektywu RF pozwala przesyłać jeszcze więcej danych do aparatu, przyspieszając pracę i poprawiając wydajność całego systemu EOS R.
Wyjątkowe osiągi i trwałość
Obiektywy RF wyposażono w specjalny pierścień kontrolny, umożliwiający ustawienia podstawowych parametrów, takich jak czas, przysłona, ISO i korekta ekspozycji. Możliwość dodatkowej personalizacji ustawień to kolejna funkcjonalność, która idealnie sprawdzi się w fotografii ślubnej czy portretowej. Obiektyw wyposażony jest również w pierścień manualnego ustawienia ostrości, pozwalający ustawić ostrość na obiekcie bez konieczności ręcznego przełączania się w tryb MF. Charakterystyczne oznaczenie serii „L” na obiektywie oznacza, że jest on – dzięki specjalnym uszczelnieniom – przystosowany do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych.

Canon RF 85mm F1.2L USM funkcje kluczowe
- Szybkość i celność obiektywu 85 mm z kultowej serii L.
- Ogniskowa 85 mm dla zapewnienia optymalnej perspektywy przy portretach.
- Najmniejsza przysłona F1.2 (9-listkowa) dla wyjątkowych efektów w trudnych warunkach oświetleniowych i gładkiego rozmycia tła.
- Technologia Blue Spectrum Refractive Optics ograniczająca występowanie aberracji chromatycznej.
- Soczewki asferyczne i UD zapewniające najwyższą rozdzielczość obrazu na całej powierzchni kadru.
- Silnik USM dla płynnej i niemal bezgłośnej regulacji ostrości.
- Pierścień nastaw (Control Ring) do manualnego ustawiania podstawowych parametrów – czas, przysłona, korekta ekspozycji, ISO; (Tv/Av/ISO) – na obiektywie.
- Technologia powłok ASC (Air Sphere Coating) ograniczająca efekty ducha i flary.
Źródło: Canon Polska
Related posts
Fotografia
Historia i ewolucja aparatów fotograficznych Canon: od analogowych do cyfrowych
Odkryj fascynującą historię aparatów fotograficznych firmy Canon: od ich analogowych początków aż po najnowsze cyfrowe modele. Dowiedz się, jak ewoluowała technologia i jakie innowacje wpłynęły na świat fotografii.
Fotografia podróżnicza – jak i czym uchwycić zjawiskowe kadry
Planujesz podróż z aparatem w plecaku? Przeczytaj koniecznie mój krótki poradnik dotyczący fotografii podróżniczej.
Stay connected