Stay connected
Trending News
Samsung Galaxy S21 – specyfikacja najnowszej serii
Samsung Galaxy S21
Mobile

Samsung Galaxy S21 – specyfikacja najnowszej serii

Mocnym akcentem zaznaczył swoją obecność na rynku w bieżącym roku koreański gigant urządzeń elektronicznych. Podczas wydarzenia Samsung Galaxy Unpacked oficjalnej edycji doczekało się trio najnowszych smartfonów producenta, czyli S21, S21 Plus i S21 Ultra. Hasłem towarzyszącym premierze było: „Codzienność stanie się niezwykła”.

 1. Samsung Galaxy z serii S – cechy wspólne
 2. Rewolucja w świecie fotografii na wyciągnięcie (telefonu) ręki
 3. Różnice między modelami z najnowszej linii Galaxy S21
 4. Układ i specyfikacja obiektywów w modelach Galaxy S21
 5. Nagrywaj filmy w jakości 8K z Galaxy S21
 6. Wyświetlacz Dynamic Amoled 2 x 120 Hz
 7. Samsung Galaxy z serii S – cechy wspólne
 8. Rewolucja w świecie fotografii na wyciągnięcie (telefonu) ręki
 9. Różnice między modelami z najnowszej linii Galaxy S21
 10. Układ i specyfikacja obiektywów w modelach Galaxy S21
 11. Nagrywaj filmy w jakości 8K z Galaxy S21
 12. Wyświetlacz Dynamic Amoled 2 x 120 Hz

Jest co najmniej kilka powodów, by pisząc o nowej odsłonie producenta, użyć słów niecodzienny i niezwykły. Najnowsze flagowce Samsunga charakteryzuje wspólny design, zastosowanie ekranu typu Infinity-O z obiektywem do selfie znajdującym się na środku górnej części ekranu, oraz ulokowana z tyłu i zintegrowana z ramką smartfonu wysepka dla aparatów.

Choć następcy serii S kontynuują ewolucyjną linię zaproponowaną przez markę, to w nowym wydaniu pojawia się kilka świeżych i ciekawych rozwiązań: zrezygnowano z zaokrąglonych krawędzi, dopracowano procesor Exynos 2100, wkomponowano klasowy obiektyw oraz wprowadzono rysik do obsługi najdroższej wersji smartfonu czyli Galaxy S21 Ultra.

Samsung Galaxy z serii S – cechy wspólne

Najnowsza linia smartfonów od swoich poprzedników, czyli serii Galaxy S20, przejęła funkcję nagrywania filmów 8K. Inną wspólną cechą z rodziną Galaxy S20 jest wyświetlanie treści z podwyższoną częstotliwością odświeżania. Smartfony, w zależności od emitowanych obrazów, automatycznie dostosowują częstotliwość odświeżania w zakresie od 60 Hz do 120 Hz, co przekłada się na żywotność baterii. Wszystkie ze smartfonów obsługują szybkie ładowanie przewodowe 25 W, bezprzewodowe 15 W oraz bezprzewodowe ładowanie zwrotne PowerShare (smartfon może posłużyć jako ładowarka dla innych urządzeń). Ponadto każdy z trzech flagowców posiada w standardzie łączność 5G, jest wodoszczelny na poziomie IP68 i wyposażony w głośniki stereo, zaprojektowane wspólnie z marką AKG.

Rewolucja w świecie fotografii na wyciągnięcie (telefonu) ręki

Jak można przeczytać na stronie producenta, seria S21 została zaprojektowana z myślą o zrewolucjonizowaniu świata fotografii i wideo. Wykorzystuje rozdzielczość 8K, która przewyższa kinowy standard (to cztery razy więcej pikseli niż w dobrze znanym 4K). Producent oferuje ponadto możliwość wycięcia klatki bezpośrednio z wideo 8K, aby uzyskać zdjęcie w wysokiej jakości 33 MP. To, co fotografujemy i nagrywamy w danej chwili, może posłużyć za materiał, z którego w przyszłości wybierzemy najlepsze ujęcia, składające się na wspaniały album wspomnień.

To nie wszystko – funkcja Single Take – została zaprogramowana z myślą o zmianie pojedynczego ujęcia w zdjęcia i filmy, które od razu są gotowe do udostępnienia. Funkcjonalność ta przypomina indywidualny edytor filmów z możliwością kadrowania, ustawienia opcji slow motion czy automatycznej stabilizacji. Ułatwia to przygotowanie materiału pod kątem zamieszczenia go w social mediach.

O większą odporność obudowy na zarysowania i uszkodzenia firma zadbała, stosując najwytrzymalszą jak do tej pory obudowę Gorilla Glass Victus™.

Różnice między modelami z najnowszej linii Galaxy S21

Główne różnice w modelach z najnowszej linii dotyczą wielkości korpusu i pojemności baterii. Ale pod obudową kryje się ich znaczenie więcej i zawierają się nie tylko w specyfikacji, ale zależą również od tego, w którym miejscu na świecie zakupimy urządzenie (różne procesory w USA i Europie). Ale po kolei.

Samsung Galaxy S21 jest najtańszą wersją z flagowej trójki. Zastosowano w nim najmniejszy ekran o przekątnej 6,2 cala. W przeciwieństwie do Galaxy S20 +, Galaxy S21 + jest bardzo podobny pod względem specyfikacji do S21, z wyjątkiem tego, że posiada większy wyświetlacz (6,7 cala), większą pojemność baterii (4800 mAh zamiast 4000 mAh w mniejszym modelu), a jego tylną obudowę wykonano ze szkła Gorilla Glass Victus. Tył Galaxy S21 sporządzono z tworzywa o nazwie Glastic wzmocnionego poliwęglanową powłoką do złudzenia przypominającą szkło.

Samsung Galaxy S21

Najdroższy z modeli Galaxy S21 Ultra posiada największy ze wspomnianej trójki ekran (6,9 cala), potężną baterię (5000 mAh) i gros dodatkowych ulepszeń, w tym m. in. aparat 108 MP o zwiększonej czułości na światło, laserowy autofokus i wyświetlacz o wyższej rozdzielczości. Ponadto S21 Ultra to także pierwsze urządzenie z serii Galaxy S, w którym do obsługi ekranu zaprojektowano rysik S Pen. Jednak ten jest sprzedawany osobno i posiada dedykowane do niego etui. Podstawowa wersja flagowca, czyli

Galaxy S21 jest dostępna w kolorach: szarym, różowym, fioletowym i białym.

Samsung Galaxy S21

Model Galaxy S21+ wykonano w trzech wariantach kolorystycznych: czarnym, srebrnym i fioletowym. Oba z nich znajdziemy z pojemnością dysku: 128 GB lub 256 GB. Ostatni model Galaxy S21 Ultra proponuje dwa kolory: czarny i srebrny i aż 3 pojemności dysku do wyboru: 128 GB, 256 GB i 512 GB.

Układ i specyfikacja obiektywów w modelach Galaxy S21

Samsung przyzwyczaił swych użytkowników do wysokiej jakości aparatów oferowanych zarówno w standardzie jak i wersjach rozszerzonych. Nie inaczej jest i tym razem.

Modele S21 oraz S21 + zostały wyposażone w 3 wysokiej jakości obiektywy. Główny posiada rozdzielczość 12 MP (f/1.8, OIS, Dual Pixel AF), pozostałe dwa to: obiektyw szerokokątny 12 MP z polem widzenia 120 stopni oraz teleobiektyw 64 MP z 3-krotnym przybliżeniem hybrydowym.

Bogate spektrum kamer za pomocą zaawansowanej technologii AI intuicyjnie ocenia i dostosowuje się do scenerii, maksymalizując jakość przechwytywanych kadrów. Poprzez ulepszoną analizę 3D, tryb portretowy, oraz tryb selfie, dokładniej wyodrębnia postaci i obiekty z tła, poprawiając ich głębię i ostrość. W pakiecie otrzymujemy również opcję wirtualnego doświetlenia kadru i paletę dodatkowych efektów.

Tylna kamera poprzez ulepszony Space Zoom gwarantuje doskonałą wyrazistość i stabilność obrazu nawet przy 30-krotnym powiększeniu. Funkcja umożliwia robienie zdjęć z dużej odległości (np. oddalonego krajobrazu, zdarzeń kulturalnych lub sportowych, widzianych z trybuny czy tylnego rzędu) z dużą dbałością o zachowanie detali.

Ogniskowa, szukająca środka kadru w nowej funkcji Zoom Lock, dba o stabilność obrazu. Uzbrojenie aparatów w zwiększoną moc przetwarzania danych, pozwoliło urządzeniom idealnie radzić sobie z fotografowaniem przy słabym i złym oświetleniu, a nawet w ciemności. Wiele zyskają na tym sesje robione w nocy lub podczas zachodów słońca.

samsung galaxys21

W modelu S21 Ultra funkcjonalności te zostały jeszcze bardziej rozszerzone. Na tylnej wysepce aparatu znajdziemy 4 obiektywy oferujące przybliżenia: 0,6x, 1x, 3x oraz 10x. Zwłaszcza ten ostatni zasługuje na uwagę, gdyż stanowi absolutną rzadkość wśród rozwiązań stosowanych w smartfonach.

Zastosowane ogniskowe 70 i 240 mm tworzą teleobiektyw z prawdziwego zdarzenia – utrwalają obraz z niezwykłą ostrością i pozwalają na niespotykaną swobodę kadrowania. Rozbudowany zestaw optycznych zbliżeń sprawia, że rzadziej sięgniemy po zoom cyfrowy, co oczywiście przełoży się na wyższą jakość zdjęć robionych „naturalnie”.

W nadrzędnej jednostce S21 Ultra wykorzystano obiektyw o rozdzielczości 108 MP, czego efektem są zdjęcia o doskonałej wyrazistości i zmniejszonym efekcie przetworzenia. Uchwycone przez ten obiektyw fotografie zbliżają się jakością do zdjęć wykonanych aparatem fotograficznym. Matryca 108 megapikseli gwarantuje również większą łatwość modyfikacji zdjęcia, stwarzając potencjał do dalszej obróbki.

Nagrywaj filmy w jakości 8K z Galaxy S21

Wszystkie smartfony z serii obsługują nagrywanie filmów w jakości 8K przy 24 kl./s. Ponadto każdy z nich oferuje możliwość kręcenia wideo i płynne przełączanie się między obiektywami przy nagrywaniu w 4K i 60 kl./s.

Warto odnotować, że wideo w 8K nie zajmuje dużo więcej miejsca na dysku niż nagrania w 4K. Minuta w najwyższej jakości waży około 600 MB, a zapis w formacie H.265 (HEVC) zapewnia blisko dwukrotnie lepszą kompresję niż dla formatu 4K (H.264). Należy jednak pamiętać, że odkodowanie pliku nagranego w najwyższym standardzie przez komputery starszej generacji może stanowić trudność (klatkowanie obrazu). Dla smartfonu nie będzie to jednak problemem.

Samsung zrobił krok naprzód w celu utrwalania szybko mijających chwil. W trakcie odtwarzania nagranych filmów, dotykając ikony zdjęcia, możemy zapisać interesującą nas klatkę w najwyższej rozdzielczości. W ten sposób z wyjątkowych filmów wydobędziemy kadry o krystalicznie czystej jakości. Nie będzie to zwykły zrzut ekranu, a pełnowartościowa fotografia.

Ponadto o kręcenie w niesprzyjających warunkach zadba funkcja Super Steady Video, która w czasie rzeczywistym optymalizuje stabilność obrazu, gwarantując wideo o wysokiej ostrości i płynności nagrania w FHD. Dzięki Director ‘s view przejrzymy i wybierzemy najlepsze z zarejestrowanych ujęć.

Opcja Vlogger View przypadnie do gustu osobom nagrywającym wywiady i vlogi. Umożliwia jednoczesną rejestrację video za pomocą przedniej i tylnej kamery. Aby zmienić szerokość, kąt i zbliżenie ujęcia, nie tracąc z oczu akcji, stworzono funkcję Live Thumbnails. Chcąc polepszyć zgranie obrazu z dźwiękiem, mamy możliwość podłączenia zestawu słuchawkowego Galaxy Buds Pro o wyjątkowej czułości na najdrobniejsze tony i odgłosy. Brzmi zachęcająco, a to nie wszystko.

Wyświetlacz Dynamic Amoled 2 x 120 Hz

Mimo że Samsung niemalże w całości zrezygnował z zaokrąglonych krawędzi, wszystkie smartfony z najnowszej odsłony zostały wyposażone w wyświetlacze w znanej technologii Amoled.

W omawianych modelach ich jakość została podwojona. Oznacza to, że nowa matryca odświeża obraz z dwukrotnie wyższą częstotliwością niż wszystkie dotychczasowe ekrany z serii Galaxy S. Ponadto jakość ta zmienia się w zależności od wymagań obrazu. Firma postawiła sobie za cel, aby niezależnie od okoliczności i otoczenia ekran posiadał głębszy kontrast oraz większy poziom jasności.

Z uwagi na troskę o wzrok użytkowników Samsung zredukował emisję niebieskiego światła aż o 50%. Dodatkowym udogodnieniem, zastosowanym w nowej wersji, jest praca sztucznej inteligencji. Ta dostosowuje parametry ekranu do indywidualnych preferencji użytkownika, biorąc pod uwagę sposób korzystania ze smartfonu, częstotliwość i rodzaj użytkowania oraz typ oświetlenia podczas posługiwania się urządzeniem.

Wyświetlacz inaczej zachowuje się w dzień, podczas oglądania treści, czy w porze snu. Jeżeli zastosowane udogodnienia okażą się niewystarczające, system udziela wskazówek, co robić, aby godziny spędzone na oglądaniu ulubionych seriali lub filmów, oraz serfowanie w Internecie, nie męczyły wzroku. Trudno się nie zgodzić, że wszystkie z powyższych rozwiązań zapewniają odbiorcom nową jakość doznań wizualnych.

Samsung Galaxy S21 5G

Samsung Galaxy S21 5G

Samsung Galaxy S21+ 5G

Samsung Galaxy S21+ 5G

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Related posts

© AB Foto 2023