Stay connected
Trending News
Tethering w fotografii
Fotografia

Tethering w fotografii

Wielu fotografów podczas sesji zdjęciowych podłącza swój aparat do komputera lub bezpośrednio do zewnętrznego monitora czy tabletu. Po co? By wraz z ekipą biorącą udział w zdjęciach móc podglądać efekty swojej pracy na ekranie większym niż ten wbudowany w aparat. Ale to nie jedyna funkcja tetheringu. Dowiedz się więcej i sprawdź czy to rozwiązanie również dla Ciebie.

Co to jest tethering

Do angielskiego rzeczownika thether (uwięź) dodajmy końcówkę ing i mamy bezokolicznik – tethreing, czyli wiązanie. W kontekście fotografii, tethering, to zatem nic innego jak fotografowanie aparatem przywiązanym lub, już nie nawiązując do języka obcego, podłączonym do komputera, monitora czy tabletu.

Połączenie może odbywać się za pomocą przewodu, Wi-Fi lub Bluetooth, jednak na tę chwilę tylko odpowiedni przewód jest w stanie poradzić sobie z płynną transmisją tak ciężkich danych, jakimi są nieskompresowane zdjęcia wysokiej rozdzielczości (pliki RAW). Co prawda znam fotografa, który udostępnia zdjęcia z aparatu na tablet przez Wi-Fi, jednak wówczas przesyłane są wyłącznie małe, poglądowe pliki JPG, zapisywane synchronicznie z plikami RAW. To dobre rozwiązanie, by na bieżąco dzielić się efektami pracy z zespołem nie kłębiąc się jednocześnie przed małym ekranem aparatu fotograficznego, ale tethering, to nie tylko podgląd.

Przy pomocy odpowiedniego oprogramowania fotograf może także sterować podłączonym do komputera aparatem (zmieniać parametry ekspozycji, wyzwalać migawkę) oraz ustawić preset, który w czasie rzeczywistym będzie nakładany na przechwytywane zdjęcia. Programy do tetheringu pozwalają także oznaczać zdjęcia zdjęcia (np. poprzez nadawanie im oceny w postaci gwiazdek), dzięki czemu, już na tym etapie fotograf lub klient mogą dokonywać selekcji. To bardzo przydatna funkcja, pozwalająca zaoszczędzić dużo czasu.

Dla kogo jest tethering

Zdjęcie okładkowe może sugerować, że jest to rozwiązanie, z którego korzystają głównie zawodowcy podczas zdjęć w profesjonalnych studiach fotograficznych. To nieprawda. Do tetheringu potrzebujesz jedynie odpowiedniego przewodu, komputera i programu (który prawdopodobniej już masz, o czym za chwilę), więc, ze sprzętowego punktu widzenia, jest to rozwiązanie dla każdego. Początkowo od korzystania z dobrodziejstw tetheringu może Cię blokować jedynie Twoje przyzwyczajenie, ale, uwierz mi, po kilku dniach zdjęciowych na kablu, nie będziesz już chciał pracować inaczej. Możliwość podglądu wstępnie podrasowanego presetami kolorystycznymi materiału na dużym ekranie z pewnością doceni Twój klient lub producent sesji, stylistka, make-upistka czy obecny na sesji retuszer.

Kiedy warto podłączyć aparat fotograficzny do komputera

Poniżej wskazałem kilka konkretnych przypadków, które pokazują jak bardzo tethering ułatwia pracę fotografa. Są to przykłady podparte ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w realizacji komercyjnych sesji zdjęciowych. Oczywiście tethering, to nie rozwiązanie na każdą sesję. Podczas zdjęć plenerowych, w mocnym świetle słonecznym, bez odpowiedniej osłony na ekranie monitora za wiele nie zobaczysz. Komputera stacjonarnego z monitorem nie podłączysz bez generatora prądu, laptop natomiast może nie wytrzymać wielogodzinnej sesji na jednym ładowaniu. Ważne są też warunki atmosferyczne. O ile sprzęt rejestrujący obraz można łatwo zabezpieczyć przed deszczem (a nawet bez dodatkowych zabezpieczeń wytrzyma wiele), o tyle sprzęt komputery już nie za bardzo.

Tethering a zdjęcia odzieży do sklepu internetowego

Cyklorama lub kartonowe tło z krzyżykiem w miejscu, w którym stoi modelka, statyw z aparatem i… pstrykamy. Trzy, cztery, sześć, czasem dziesięć czy dwanaście godzin. Sukienka widoczna z przodu, z boku, z tyłu. Zrobione, modelka schodzi z tła, przebiera się i wraca na oznaczone miejsce. Przód, tył bok – zrobione, kolejna sukienka… W przypadku tak powtarzalnych zdjęć, często wykonywanych wręcz taśmowo, tethering to rozwiązanie idealne. W większych sklepach internetowych, podczas tego typu sesji zdjęciowych materiał jest natychmiast selekcjonowany i wysyłany do retuszu, a to, bez podłączenia aparatu do komputera nie byłoby możliwe.

Tethering w fotografii produktowej

Jesteś szczęściarzem, jeżeli robisz zdjęcia produktowe w idealnych do tego warunkach. Niestety, zazwyczaj tło lub scenografię do małych produktów układa się na podłodze czy małym, niskim stoliku, a kilka godzin zdjęć w tak niekomfortowej pozycji za aparatem potrafi dać nieźle w kość (dosłownie). Tego typu zdjęcia często polegają na podmianie fotografowanego produktu, a nie zmianie kąta robienia zdjęcia, więc i tak pracuje się ze statywu. Zatem dlaczego nie wyzwalać migawki z wygodnego stanowiska z komputerem i wyraźnym podglądem, na którym łatwiej dostrzeżesz szczegóły.

Kabel do tetheringu, blokery zabezpieczając go przed wysynięciem z portu i ramię, dzięki któremu przymocujesz tablet do statywu

Tethering w zdjęciach flat-lay

Zalety stosowania tetheringu w przypadku zdjęć typu flat lay są podobne do tych, które zostały wymienione wyżej, ale dochodzi jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia. Dostęp do aparatu. Ten, w przypadku zdjęć z góry, często zamontowany jest wysoko, z obiektywem skierowanym prostopadle do podłoża. W takiej pozycji niezwykle trudno jest pracować przy aparacie, a próby zaglądania do wizjera mogą skończyć się bardzo źle.

Jeżeli interesujesz się fotografią produktową i zdjęciami typu flat-lay, to koniecznie przeczytaj mój artykuł na ten temat: Zdjęcia flat lay – fotografia produktowa z innej perspektywy.

Kable i akcesoria do tetheringu – poznaj Tether Tools

Nieco bardziej wtajemniczeni fotografowie z pewnością kojarzą widoczny na backstagowych materiałach z sesji zdjęciowych pomarańczowy przewód. Producentem tego charakterystycznego kabla do tetheringu jest wiodąca w tym segmencie rynku firma Tether Tools. Dla wielu zawodowych fotografów ten producent to wręcz synonim słowa tethering.

Kable to podstawowe, lecz nie jedyne akcesorium wykorzystywane przez cyfrowych twórców na całym świecie. Pracując na uwięzi z pewnością szybko zauważysz niedogodności z tym związane. Jedną z największych wad tetheringu przewodowego jest plączący się pod nogami kabel, o który nietrudno zahaczyć. Tak wąsko wyspecjalizowana firma jak Tether Tools doskonale o tym wie, dlatego w swojej ofercie posiada wiele praktycznych akcesoriów, jak na przykład widoczny poniżej bloker zabezpieczający końcówkę kabla przed niechcianym wypięciem.

Firma Tether Tools, oprócz kabli, produkuje praktyczne akcesoria do tetheringu

Każdy przewód ma dwa końce (przynajmniej) i wypaść z portu może nie tylko ten przy aparacie fotograficznym. USB bloker to analogiczne rozwiązanie dla drugiej strony przewodu – tego wpięto w port komputera, monitora lub tabletu.

Firma Tether Tools ma w swojej ofercie wiele więcej praktycznych akcesoriów do tetheringu. Obok kabli ze wszystkimi rodzajami złączy jakie występują w aparatach, kamerach i komputera oraz wspomnianych wyżej blokerów (mechanicznych i magnetycznych), są to:

 • Przedłużacze do przewodów transmisyjnych (pasywne i aktywne)
 • Osłony do przedłużaczy
 • Stoły / biurka do tetheringu
 • Mocowania do monitorów
 • Uchwyty / mocowania do telefonów i tabletów
 • Ramiona i klipsu
 • Statywy
 • Adaptery sieciowe
 • Futerały do przechowywania
 • Oprogramowanie
 • Koszulki i kubki z logotypem Tether Tools 🙂

Tethering w Adobe Lightroom

Samo podłączenie aparatu fotograficznego do komputera nie wystarczy, by z poziomu tego drugiego móc sterować tym pierwszym. Do tego potrzebujesz programu przeznaczonego do tetheringu lub programu, który, wśród innych funkcji, umożliwia także i tę.

Najczęściej wykorzystywany jest Adobe Lightroom, sądzę, że w dużej mierze dlatego, że jest dostępny razem z Photoshopem w planie dla fotografów od Adobe. Lightroom, to dla wielu fotografów także podstawowe narzędzie do edycji i zarządzania zdjęciami, więc Ci nie czują potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania do tetheringu.

Jeżeli na co dzień korzystasz właśnie z popularnego Lightroom’a, ale nie miałeś jeszcze okazji wypróbował funkcji przechwytywania zdjęć, to odwiedź stronę pomocy Adobe: Importowanie zdjęć do programu Lightroom Classic.

Zacznij przygodę z tetheringiem z AB Foto

Podgląd zdjęć na dużym ekranie i możliwość sterowania aparatem z wygodnej pozycji przed komputerem to bardzo duże udogodnienie. Oczywiście nie jest to rozwiązanie przydatne w każdych sytuacjach. Idealne środowisko do pracy na kablu, to inscenizowane sesje zdjęciowe, nastawione na uzyskanie konkretnych efektów, które możesz podglądać na żywo.

W AB Foto znajdziesz kable i akcesoria do tetheringu cieszącej się uznaniem wśród zawodowców z całego świata firmy Tether Tools. Kliknij w poniższy baner, by przejść bezpośrednio do listy dostępnych produktów w naszym sklepie internetowym.

Related posts

© AB Foto 2023