Zdjęcie do legitymacji w erze smartfonów może wydawać się błahostką, bardziej stonowaną formą selfie do wykonania w kilkanaście sekund. Wygoda i praktycznie zerowy koszt niewątpliwe zachęcają do samodzielnego wykonania zdjęcia do legitymacji, jednakże urzędowe wymagania sprawiają, że, wbrew pozorom, nie jest to prosta czynność. Przeczytaj poradnik AB Foto i dowiedz się jak powinno wyglądać zdjęcie do legitymacji, zanim zdecydujesz się wykonać je samodzielnie.
- Zdjęcia do legitymacji – wymagania uczelni
- Wymiary zdjęcia do legitymacji
- Jak zrobić zdjęcie do legitymacji studenckiej
- Zdjęcia do legitymacji w AB Foto – promocja Taniej z przyjaciółmi
Zdjęcia do legitymacji – wymagania uczelni
Jednego jesteśmy pewni – chcemy na każdej fotografii wyglądać dobrze, szczególnie na tak reprezentatywnej jak zdjęcie do legitymacji. Dopełniona kawałkiem plastiku oraz aktualną pieczątką stanie się Twoim orężem w wywalczeniu rabatów i innych benefitów przez najbliższe lata, dlatego tak ważnym jest aby zdjęcie było zrobione należycie – szczególnie, że jeśli nie będzie spełniać standardów może zostać odrzucone przez akademickie systemy rekrutacyjne.
Ogólnie wymogi względem zdjęć do legitymacji można podzielić na dwa obszary. Pierwszy, podejmujący aspekty kompozycyjne i drugi, dotyczący kwestii formalno-technicznych. formalno-techniczne. Sprawdźmy czego wymagają polskie uniwersytety i politechniki, poniżej kilka przykładów:
Kompozycja i wymiary zdjęć do legitymacji studenckich
Uniwersytet Warszawski | Szkoła Główna Handlowa | Uniwersytet Jagielloński | Politechnika Wrocławska | Uniwersytet Medyczny w Białymstoku | |
Kompozycja | Zgodna z wytycznymi dot. zdjęcia do dokumentów tożsamości | Zgodna z wytycznymi dot. zdjęcia do dokumentów tożsamości | Zgodna z wytycznymi dot. zdjęcia do dokumentów tożsamości | Zgodna z wytycznymi dot. zdjęcia do dokumentów tożsamości | Zgodna z wytycznymi dot. zdjęcia do dokumentów tożsamości |
Wymiary | Min. 500×625 piks., 2×2,5 cm, JPG lub PNG do 5 MB | Min. 500×625 piks., maks. 800×1000 piks.,3,5×4,5 cm, JPG do 2 MB | Min. 500×625 piks., 2×2,5 cm, PNG do 5 MB | Min. 500 x 625 piks., 2×2,5 cm, JPG, PNG do 5 MB | Min. 300 x 375 piks., 3,5×4,5 cm, JPG do 1 MB |
Wszystkie wymienione uczelnie kierują się wytycznymi zdefiniowanymi przez MSWiA. Jak widzisz, wymogi dotyczące zdjęć do legitymacji studenckich są restrykcyjne, określone co do milimetra i piksela, dlatego aby je spełnić, potrzeba doświadczenia, wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu i programu do edycji zdjęć.
Wymiary zdjęcia do legitymacji
Polskie uczelnie preferują zdjęcia w dwóch formatach: 2 x 2,5 cm i 3,5 x 4,5 cm, przy czym niezależnie od wymiarów twarz musi zajmować od 70% do 80% całości fotografii. Aby spełnić wymów właściwych proporcji profesjonalni fotografowie stosują technikę mierzenia odległości brody od oczu, dodatkowo uwzględniając tolerancję tak zwanej “maski” określanej przez ustawodawcę.
Tu zaczynają się schody – nawet najlepszy fotograf nie będzie w stanie samodzielnie ustawić odpowiednich wartości aparatu oraz jego umiejscowienia bez jednoczesnego wglądu na fotografowaną osobę, czyli samego siebie. Co prawda część współczesnych aparatów posiada ekrany umożliwiające udaną fotografię typu selfie (nie wspominając już o smartfonach), jednakże niezależnie od zdobyczy technologicznych niemożliwym jest jednoczesne “majstrowanie” przy urządzeniu oraz prawidłowe pozowanie. W końcu te ustawienia mają przysłużyć ukazaniu fotografowanej osoby w jak najlepszym wydaniu, oczywiście zgodnym z uczelnianymi wytycznymi.

Już na samym wstępie dochodzimy do wniosku, że aby spełnić akademickie, a zarazem urzędowe wymagania względem fotografii do dokumentów i legitymacji potrzebujemy drugiej osoby, dobrego sprzętu fotograficznego oraz ambitniejszego statywu.
Jak zrobić zdjęcie do legitymacji studenckiej
Przyjmijmy scenariusz: piszemy do swojego najlepszego przyjaciela lub przyjaciółki, ogarniamy statyw, aparat lub dobry smartfon. Teraz w naszym wyobrażeniu wystarczy ustawić sprzęt, zrobić zdjęcie a następnie załączyć go do zgłoszenia rekrutacyjnego wybranej przez nas uczelni.
Niestety rzeczywistość jest zgoła odmienna – uniwersytety rozpatrują jedynie fotografie o jednolicie białym tle, które zostało równomiernie oświetlone, pozbawione wszelkich dodatkowych elementów zaburzających całości kompozycji. Dlatego możemy zapomnieć o sesji wykonanej przed chropowatą ścianą mieszkania, dodatkowo niewystarczająco oświetlonej w wyniku zastosowania prostej lampy błyskowej smartfona. Ujęcie twarzy musi być ostre i wyraźne, bez refleksów, prześwietleń oraz wszechobecnej jasności.
Reasumując na tym etapie do wykonania fotografii na naszej liście “fotograficznej” znajdują się:
- Przyjaciel (minimum jeden)
- Aparat fotograficzny, smartfon
- Statyw
- Zewnętrzne lampy błyskowe lub ze światłem stałym (minimum trzy)
- Jednolite, białe tło
- Znajomość wytycznych
- Przynajmniej minimalnej wiedzy i doświadczenia dotyczącego wykonywania zdjęć portretowych (w tym oświetlenia i podstawowej edycji plików graficznych)
Wiele z powyższych punktów to bariery nie do przejścia dla domorosłych fotografów wyposażonych jedynie w smartfon.
Ogniskowa a zdjęcie portretowe
Poruszamy ten temat ponieważ prawidłowe ustawienie tych parametrów jest kluczowe, abyście dobrze wyglądali na zdjęciu do legitymacji. Tak pokrótce, bez wtajemniczania się w technikalia i meandry fotografii ustawienia ogniskowej oraz prawidłowe dobranie obiektywu bezpośrednio wpływa na to czy nasza twarz będzie wyglądała naturalnie. Im niższa wartość ogniskowej tym większe zniekształcenie perspektywy, a za tym idzie powstanie efektu rybiego oka, natomiast większe wartości, na przykład 200 mm sprawią, że ujęcie będzie nadmiernie spłaszczone. W konsekwencji nasza twarz może wyglądać niczym balon lub stanie się porównywalna do naleśnika.
Gdzie zrobić zdjęcia do legitymacji
Dlatego dochodzimy do konkluzji – w fotografii wykonanej przez amatora, szczególnie tak specjalistycznej jak zdjęcie do legitymacji, wiele czynności może pójść nie tak. Nawet jeśli mamy możliwości zaopatrzenia się w lampy, statywy, białą planszę i dobry aparat uzbrojonym w odpowiedni obiektyw to jeszcze pozostaje nam kwestia edycji zdjęcia.
Tak jak przedstawiliśmy na samym początku, uczelnie mają różne wymagania techniczne względem fotografii – formie cyfrowej, ale także fizycznej. Szczególnie te ostatnie są problematyczne, ponieważ w trakcie edycji cyfrowej kopii należy uwzględnić specyfikę działania drukarek fotograficznych oraz właściwości dedykowanego papieru. Pomimo archaiczności takowej formy uczelnie wciąż wymagają od swoich studentów fizycznej kopii zdjęć (np. zdjęcia do dyplomu).
Zdjęcia do legitymacji w AB Foto – promocja Taniej z przyjaciółmi
Nasza fotograficzna lista wydłuża się o kolejne pozycje, coraz to bardziej specjalistycznie i niedostępne dla przeciętnego amatora fotografii, dlatego w AB Foto uznaliśmy, że przyszłym studentom przyda się odrobina pomocy!
Przyjdź ze swoimi znajomymi do dowolnego salonu AB Foto (zobacz listę salonów) i zgarnijcie atrakcyjne rabaty na zdjęcia do legitymacji szkolnych oraz studenckich.
Link do zasad i regulaminu promocji: Zdjęcia do legitymacji – taniej z przyjaciółmi.
Zdjęcia do legitymacji szkolnej i dyplomu
Potrzebujesz zdjęcia na studia, ale nie do legitymacji, a do dyplomu? Przeczytaj nasze pozostałe poradniki dotyczące zdjęć do dokumentów lub poznaj ofertę AB Foto.

Zobacz także:
- Zdjęcia do dyplomu – poradnik
- Zdjęcia do legitymacji szkolnej – poradnik
- Zdjęcia do dokumentów w AB Foto (zostaniesz przekierowany na stronę usług AB Foto)
Related posts
Fotografia
Historia i ewolucja aparatów fotograficznych Canon: od analogowych do cyfrowych
Odkryj fascynującą historię aparatów fotograficznych firmy Canon: od ich analogowych początków aż po najnowsze cyfrowe modele. Dowiedz się, jak ewoluowała technologia i jakie innowacje wpłynęły na świat fotografii.
Fotografia podróżnicza – jak i czym uchwycić zjawiskowe kadry
Planujesz podróż z aparatem w plecaku? Przeczytaj koniecznie mój krótki poradnik dotyczący fotografii podróżniczej.
Stay connected